Butelka dla niemowlaka sprzed 2400 lat.

Wykopaliska to nie tylko odkrycia wielkich  pałaców, miast, skarbów, ale i poznawanie codziennego życia normalnych ludzi żyjących dziesiątki i setki stuleci przed nami.  Czasem to co  po nich pozostało może wzruszyć, zmieszać a praktycznie zawsze działa na emocje. Tak bywa zwłaszcza gdy znaleziska dotyczą maluchów. Dzieci rodziły się tysiące lat temu tak jak dzisiaj. Pierwszy okres życia takiego szkraba wymaga dość specyficznej i monotonnej diety – mleko, mleko i jeszcze raz mleko. Nie ma mocnych by dzieci były karmione cały czas tylko piersią przez mamę lub mamkę. Z różnych przyczyn trzeba czasem dzieciakowi podać mleko inaczej niż klasycznie – tak było kiedyś i jest dzisiaj.

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądała  butelka dla niemowlaka w starożytności?

Mieli więc starożytni butelki i to bardzo fikuśne.
Tak jak i dzisiaj dobre karmidełka dla maluchów ze starożytności były jednocześnie ich zabawkami.
Taką butelkę-zabawkę odnaleziono w pobliżu włoskiego Taranto w Apulii. To świnka z małymi szpiczastymi uszami, wielkimi oczami i długim ryjkiem, który pełnił rolę smoczka.
Czerwona terakotowa zabawka bawiła dziecko z IV w p.n.e.

Szkoda, że miejsce jej odnalezienia jest dość smutne bo była dodana do grobu rodzinnego. Pochowano tam prawdopodobnie trzy osoby.

Dlaczego prawdopodobnie?

Wyposażenie grobu na to wskazuje. Odnaleziono jednak kości tylko dwóch osób. Być może pochowana tam kobieta była w ciąży gdy umarła lub w grobie było jeszcze niemowlę, którego kości się nie zachowały.

Zachowała się za to butelka-zabawka dzięki której znowu widać, że żyjący tysiąclecia przed nami mieszkańcy Grecji, Italii i innych miejsc byli takimi samymi ludźmi jak my.

 

 

Źródlo: Archaeological Superintendency of Puglia/Discovery News

Źródlo: Archaeological Superintendency of Puglia/Discovery News

 

Więcej zdjęć znajdziecie tu Discovery News a przeczytacie tu Discovery News

Źródło zdjęcia: Archaeological Superintendency of Puglia/Discovery News

 

Beata

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »