Timeline

 

 

Po kliknięciu otworzy się obrazek który możesz powiększać, zapisać itp.

Jest to wersja niekompletna. Wydłużę linie czasu w przeszłość, dodam jeszcze sporo elementów na linii.

 

6 komentarzy

 • Ryszard 17 maja, 2016 at 04:25

  Witam
  Pani Beato, czy data zdobycia Jerozolimy – 586 p.n.e.(wiki)[597 p.n.e. timeline]- jest niepodważalna?
  Pozdrawiam

  • Podkop 23 maja, 2016 at 04:16

   W roku 597 Juda utraciła resztki niezależności, Jerozolima została złupiona, król i kilka tysięcy najznamienitszych obywateli miasta zostało uprowadzonych do niewoli. Nebuknadezar mianował marionetkowego władcę Sedekiasza.
   W Biblii opis tych wydarzeń wygląda tak:

   „Jehojachin miał osiemnaście lat, gdy objął władzę królewską, a panował w Jeruzalemie trzy miesiące. Matka jego nazywała się Nechuszta, była córką Elnatana z Jeruzalemu. (9) A czynił on to, co złe w oczach Pana, we wszystkim tak, jak czynił jego ojciec. (10) W tym czasie nadciągnęli słudzy Nebukadnesara, króla babilońskiego, pod Jeruzalem i miasto zostało oblężone. (11) Gdy potem sam Nebukadnesar, król babiloński, przybył pod miasto, a słudzy jego je oblegali, (12) wyszedł Jehojachin, król judzki wraz ze swoją matką i ze swoim dworem, i swymi dostojnikami, i eunuchami do króla babilońskiego. Wtedy król babiloński kazał go pojmać w ósmym roku swojego panowania (13) i kazał wywieść stamtąd wszystkie skarby świątyni Pana i skarby królewskiego domu i potłuc wszystkie złote naczynia, które sporządził Salomon, król izraelski, dla przybytku Pana, jak to zapowiedział Pan. (14) I zagarnął do niewoli całe Jeruzalem, wszystkich dostojników i całe rycerstwo, dziesięć tysięcy jeńców oraz wszystkich kowali i ślusarzy; nie pozostał nikt oprócz biedoty spośród prostego ludu. (15) Uprowadził do Babilonu Jehojachina, a także królową matkę i żony króla i jego eunuchów, i możnych kraju uprowadził z Jeruzalemu do Babilonu. (16) Nadto wszystkich ludzi znacznych w liczbie siedmiu tysięcy i tysiąc kowali i ślusarzy, całe rycerstwo zdatne do walki, uprowadził król babiloński do niewoli, do Babilonu. (17) Na jego miejsce ustanowił król babiloński królem jego stryja Mataniasza, zmieniając jego imię na Sedekiasz.
   2 Ks.Królewska 24,8-17

   W roku 586 lub 587 (tu data bywa różnie podawana) Za bunt Sedekiasza miasto zostało zburzone i rozpoczęła się tzw. „niewola babilońska”
   W Biblii wydarzenia są opisane tak:

   „W dziewiątym roku jego panowania, w dziesiątym miesiącu dziesiątego dnia tegoż miesiąca, nadciągnął Nebukadnesar, król babiloński, wraz z całym swoim wojskiem pod Jeruzalem, obległ je i usypał wokoło niego szańce. (2) I miasto było oblężone aż do jedenastego roku panowania króla Sedekiasza. (3) Dziewiątego dnia tego miesiąca, gdy wzmógł się głód w mieście i nie stało już chleba dla prostego ludu, (4) zrobiono wyłom w murze miasta i król oraz wszyscy wojownicy uciekli w nocy bramą między dwoma murami obok królewskiego ogrodu, podczas gdy Chaldejczycy jeszcze otaczali miasto, i skierowali się w stronę puszczy. (5) Lecz wojsko chaldejskie puściło się za królem w pogoń i dognali go na stepach jerychońskich, całe zaś jego wojsko opuściwszy go, rozpierzchło się. (6) Pojmali tedy króla i zaprowadzili go do króla babilońskiego do Rybli i tam go osądzili. (7) Synów Sedekiasza na jego oczach zabito, jego samego kazał oślepić, okuć w kajdany i zaprowadzić do Babilonu. (8) W piątym miesiącu, siódmego dnia tegoż miesiąca, a był to dziewiętnasty rok panowania króla Nebukadnesara, króla babilońskiego, przybył Nebuzaradan, dowódca gwardii przybocznej, dworzanin króla babilońskiego, do Jeruzalemu. (9) I spalił świątynię Pana, dom królewski i wszystkie domy w Jeruzalemie, wszystkie duże domy spalił ogniem, (10) wszystkie zaś mury otaczające Jeruzalem zburzyło całe wojsko chaldejskie, które było przy dowódcy gwardii przybocznej, (11) resztę ludu zaś, która jeszcze pozostała w mieście, i tych, którzy zbiegli do króla babilońskiego oraz resztę pospólstwa uprowadził Nebuzaradan, dowódca gwardii przybocznej do niewoli. (12) Niektórych jednak z biedoty wiejskiej pozostawił dowódca gwardii przybocznej jako winogrodników i oraczy. (13) Kolumny zaś spiżowe, które były w świątyni Pana i podwozia i spiżową kadź, która była w świątyni Pana, Chaldejczycy porozbijali i spiż z nich wywieźli do Babilonu. (14) Zabrali także misy, łopatki, szczypce, czasze oraz wszystkie przybory ze spiżu, którymi się posługiwano przy służbie Bożej, (15) jak również kadzielnice i kropielnice, wszystko, co było ze złota i ze srebra, zabrał dowódca gwardii przybocznej.”
   2 Ks. Królewska 25,1-15

   Jak widać nie ma błędu ani na wiki, ani na timeline tyle, ze mowa o dwóch różnych wydarzeniach, często niestety mylonych.

 • Ryszard 25 maja, 2016 at 05:16

  Rozumiem. Dziękuję. Pozdrawiam.

 • aspreol 25 października, 2016 at 14:06

  Biblijna chronologia jest niezwykle przygnębiająca, rozkład wówczas zachodzi niezwykle szybko.

  • Podkop 28 października, 2016 at 03:37

   Nie rozumiem twojej wypowiedzi.
   Jak chronologia biblijna – kolejność wydarzeń w Biblii – może być przygnębiająca?
   Jak kolejność wydarzeń lub ich datowanie może powodować rozkład?

   • aspreol 5 listopada, 2016 at 17:46

    Chodzi mi o skondensowanie wydarzeń, wszystko co dobre i co złe, od początku świata wydarzyło się w zaledwie kilka tysięcy lat.

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »