Zagrypiona archeologia

Zapraszam w czwartek na nowy odcinek Podkopu, tym razem o bramach króla Salomona oraz dalszych odkryciach na Harmagedonie.

Zastanawiam się, czy po moich ostatnich przydługich przejściach z grypą nie opowiedzieć wam o zarazach i chorobach w starożytności, oraz o ich medycynie. Metody leczenia jakie stosowali starożytni były czasem zadziwiająco skuteczne, a czasem szokujące.

Jedną z najbardziej znanych ofiar starożytnych epidemii był Perykles.

Perykles

Ten sam który postawił na nogi Ateny. W 429 r. p.n.e. zaraza pokonała tego zdolnego wodza. Nie wiadomo co to było. Objawy jakie jej towarzyszyły opisał Tukidydes ale dzisiaj uczeni spierają się czy to była ospa, szkarlatyna, czy może tyfus. Zaraza przetrzebiła Ateńczyków i osłabiła do tego stopnia, że stracili swoją dominującą rolę i kontrolę nad wyspami. Straty w ludziach były tak duże, że flota rozbudowana przez Peryklesa upadła. Ateny upadły w 404 r. p.n.e. pokonane przez Spartę, która zwyciężyła w długotrwałej wojnie ale nie udałoby jej się to gdyby wcześniej Aten nie zdziesiątkował inny niewidoczny wróg – zaraza.

Inną postacią starożytności pokonaną przez epidemie był cesarz Marek Aureliusz, a było to w 180 r. n.e.

 

Marek Aureliusz na Piazza del Campidoglio w Rzymie

Co to była za choroba? Wiele wskazuje na ospę. Epidemia zabierała ludzi szybko w ogromnej ilości. Cesarz zmarł po 7 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Ta zaraza jest nazywana przez historyków zarazą Galena. Nadano jej imię wielkiego lekarza nie dlatego, że ten wsławił się w walce z chorobą. Gość zwiał przed nią zostawiając chorych ludzi samymi sobie, a jedyne co zrobił to opisał zarazę.

Wielkość człowieka poznaje się po wielkich czynach czy tym jak się zachowywał w sytuacjach kryzysowych?

Galen jako lekarz mający leczyć ludzi uciekł by ratować własny tyłek.

Chory Marek Aureliusz  kategorycznie odmówił synowi zobaczenia go pomimo świadomości, że pewnie umrze. Nie chciał go zarazić.

Choroby zadziwiająco często decydowały o upadku wielkich, losach wojen i całych kultur.

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »