Grobowiec starożytnego piwowara odkryto w Luksorze.

Miałam pisać o trunkach z procentami jakie znajdziemy na kartach Biblii. Przypomniał mi się temat pewnym świeżutkim odkryciem japońskich archeologów z tokijskiego Waseda University.

Odkryli oni w Luksorze grobowiec niejakiego Khonso-Im-Heb, który był piwowarem. Kierował produkcją piwa dla bogini Mut. Podczas rytuału odbywającego się w świątyni tej bogini wypijano niesamowite ilości piwa.

 

Jedna ze ścian grobowca (AP Photo/Supreme Council of Antiquities)

Jedna ze ścian grobowca (AP Photo/Supreme Council of Antiquities)

Grobowiec piwowara jest oznaczony numerem TT47 i pochodzi z czasów panowania faraona Amenhotepa III, który władał krajem nad Nilem w połowie XIV w p.n.e. To jego przedstawiają gigantyczne posągi znane jako Kolosy Memnona. Ten faraon to nie kto inny tylko tatuś sławnego heretyka starożytnego Egiptu, Echnatona.  Tak, to ten król, który chciał wprowadzić wiarę w jednego boga Atona. Żoną Echnatona była podziwiana do dziś za urodę i nienaganne proporcje twarzy Nefertiti.

Wracam do grobowca piwowara. Ma kształt litery T, składa się z dwóch sal i komory grobowej. Ściany są pokryte malowidłami, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Przedstawiają rodzinę Khonsu, bogów, rytuał otwarcia ust. Grobowiec jest połączony z innym, należącym do niejakiego Houn. Kim był sąsiad piwowara na razie nie wiadomo.

Więcej zdjęć grobowca znajdziecie w artykule w ahramonline

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »