Moab – abc

Moab w Biblii to trzy różne Moaby

 

Pierwsza – to imię syna Lota, będącego owocem kazirodczego związku tegoż ze starszą córką.
Druga – to nazwa ludu, którego protoplastą był ów Moab.
Trzecia – to kraina leżąca na wschód od Jordanu, na południe od rzeki Arnon. Moab, Moabici pojawią się w Biblii w kilku dość istotnych aspektach.

Rut, babka Dawida była Moabitką a przez to można powiedzieć, że Jezus był w cząstce Moabitą.
Ups! – wiem, może być to dość niefortunne dla niektórych odkrycie.
Góra Nebo leży w Moabie. To ta góra, z której Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną. Ks. Powtórzonego prawa 32,49

 

Wstąp na tę górę Abarim: górę Nebo, w ziemi Moabu naprzeciw Jerycha, i spójrz na ziemię Kanaan, którą daję w posiadanie Izraelitom.

 

To gdzieś tam w ziemi moabskiej  jest grób Mojżesza.

 

Znamy też imiona kilku królów Moabu Balak wymienionego w Ks. Jozuego 24,9 i Eglona pojawiające go się na stronach 3 rozdziału Ks. Sędziów.
Historia znana ze steli Meszy jest również opisana w Biblii w 2 Ks.Królewskiej 3 rozdziale

 

„Mesza, król Moabu, był hodowcą trzód i dostarczał królowi izraelskiemu sto tysięcy owiec i wełnę ze stu tysięcy baranów. Lecz po śmierci Achaba król Moabu zbuntował się przeciwko królowi izraelskiemu”

 

 

Potwierdzony w źródłach jest Moab od XIII w p.n.e.
Pierwszy raz pojawia się za czasów Ramzesa II w opisie jednej z jego kampanii.
Stolicą kraju było Dibon. Tak, to to miejsce gdzie odnaleziono stelę Meszy. Biblia również wspomina Dibon w Ks. Liczb 21,30, mamy tu wymienione jeszcze dwa inne miasta poza stolicą

 

„Cheszbon wyniszczył niemowlęta aż do Dibonu, niewiasty aż do Nofach, a mężczyzn aż do Medeby „

 

Balu – bywa identyfikowane z moabskim Ar wymienionym w Ks. Liczb 21,18

 

„Gdyż ogień wyszedł z Cheszbonu, Płomień z miasta Sychona, I pochłonął Ar w Moabie, Wzgórza królujące nad Arnonem” i w Izajaszu 15,1 „Wyrok na Moab; o tak, w nocy spustoszone, Ar-Moab zginęło! O tak, w nocy spustoszone, Kir-Moab zginęło!

 

 

Relacje między Izraelitami a Moabem były skomplikowane.
Znajdziemy na steli opisaną historię wojny króla Mesz z Izraelem ale mamy też mieszane małżeństwa czego przykładem jest Rut.
Kraj ten musiał od początku walczyć o niezależność od dominacji najpierw egipskiej –  czego dowodem jest napis z czasów Ramzesa II, później izraelskiej. Po niej jak cały region dostał się pod władzę Babilończyków, Persów, by w IV wieku zniknąć z kart historii. Na ich miejsce przychodzą nowe ludy.

 

Co się stało z Moabitami nie wiemy, być może zasymilowali się i przejęli zwyczaje ludów, które nad nimi zapanowały.

 

Moab leżał w dobrym miejscu do handlu, to przez jego ziemie biegł jeden z najważniejszych szlaków starożytności Droga Królewska. Mieli też dostęp do bardzo cennego surowca jakim była sól – Morze Martwe dostarcza jej do dzisiaj.

 

Bogiem Moabitów, któremu byli oddani całym sercem i nie wahali się składać w ofierze ludzi był Kemosz. Bywa uznawany ze męską wersje Asztary jako, że bogowie mieli zwykle swoje żeńskie i męskie – że tak je nazwę – wcielenia, niektórzy chcą w nim widzieć Molocha inni Szamasza.
Być może tak jest i to ten sam bóg tylko inaczej.

 


Czytając mitologie starożytne często mam wrażenie, że opowiadana jest raz za razem ta sama historia tylko imiona bohaterów się czasem zmieniają a czasem są zadziwiająco podobne.


 

 

Ziemie Moabu odegrały dużą role w czasie krucjat a dzisiaj ten teren należy do Jordanii.

Są ludy wspomniane tylko na kartach Biblii, o których całkiem sporo wiemy z historii i archeologii.
Są i takie, które odgrywają istotna rolę w historiach zapisanych w Piśmie a  wiemy o nich z badań niedużo. Moab należy do tych drugich.

Odbiegając już od archeologii a jako ciekawostkę powiem wam, że Moab leży całkiem blisko granic Polski. Tak nazywa się jedna z dzielnic Berlina 😉

 

Beata

 

 


Uważasz, że artykuł może się komuś przydać – prześlij go dalej.
Chcesz być informowany o nowych wpisach na Podkopie subskrybuj go na maila (w bocznej kolumnie strony).

Pomożesz mi w utrzymaniu i rozwoju Podkopu stawiając mi „kawę” lub zostając Patronem Podkopu.

 


 

2 komentarze

 • Dawid 10 września, 2016 at 04:08

  I prawdę mówiąc, stało się z nim to, co zapowiedziała Biblia, zniknął, nie ma go. Tak samo jak z innymi ludami z tamtych czasów. Zdaje się też, że bratnimi dla niego ludami byli Ammonici i Edomici, też spokrewnieni z Izraelitami? Ci pierwsi również rozpłynęli się na kartach historii a drudzy, jeśli dobrze pamiętam, zostali zmuszeni do konwersji na judaizm przez któregoś z machabeuszy, no i chyba Herod był Edomitą.

  • Podkop 12 września, 2016 at 13:56

   Bratnim narodem dla Moabitów byli Ammonici – potomkowie syna młodszej córki Lota według Biblii. Edomici byli raczej bratnim narodem dla Izraelitów. Biblia wywodzi ich od Ezawa, brata Izaaka. O ile Ammonici rozpłynęli się w dziejach gdzieś w Cesarstwie Rzymskim to Edommici zostali zmuszeni do przyjęcia judaizmu. Jak widać, każda religia ma w swojej historii okres nawracania siłowego. Ojciec Heroda Wielkiego był Idumejczykiem – Edomitą a matka Nabatejką.
   Nie wszystkie starożytne ludy zniknęły.

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »