Moab – abc

Moab w Biblii to trzy różne Moaby

 

Pierwsza – to imię syna Lota, będącego owocem kazirodczego związku tegoż ze starszą córką.
Druga – to nazwa ludu, którego protoplastą był ów Moab.
Trzecia – to kraina leżąca na wschód od Jordanu, na południe od rzeki Arnon. Moab, Moabici pojawią się w Biblii w kilku dość istotnych aspektach.

Rut, babka Dawida była Moabitką a przez to można powiedzieć, że Jezus był w cząstce Moabitą.
Ups! – wiem, może być to dość niefortunne dla niektórych odkrycie.
Góra Nebo leży w Moabie. To ta góra, z której Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną. Ks. Powtórzonego prawa 32,49

 

Wstąp na tę górę Abarim: górę Nebo, w ziemi Moabu naprzeciw Jerycha, i spójrz na ziemię Kanaan, którą daję w posiadanie Izraelitom.

 

To gdzieś tam w ziemi moabskiej  jest grób Mojżesza.

 

Znamy też imiona kilku królów Moabu Balak wymienionego w Ks. Jozuego 24,9 i Eglona pojawiające go się na stronach 3 rozdziału Ks. Sędziów.
Historia znana ze steli Meszy jest również opisana w Biblii w 2 Ks.Królewskiej 3 rozdziale

 

„Mesza, król Moabu, był hodowcą trzód i dostarczał królowi izraelskiemu sto tysięcy owiec i wełnę ze stu tysięcy baranów. Lecz po śmierci Achaba król Moabu zbuntował się przeciwko królowi izraelskiemu”

 

 

Potwierdzony w źródłach jest Moab od XIII w p.n.e.
Pierwszy raz pojawia się za czasów Ramzesa II w opisie jednej z jego kampanii.
Stolicą kraju było Dibon. Tak, to to miejsce gdzie odnaleziono stelę Meszy. Biblia również wspomina Dibon w Ks. Liczb 21,30, mamy tu wymienione jeszcze dwa inne miasta poza stolicą

 

„Cheszbon wyniszczył niemowlęta aż do Dibonu, niewiasty aż do Nofach, a mężczyzn aż do Medeby „

 

Balu – bywa identyfikowane z moabskim Ar wymienionym w Ks. Liczb 21,18

 

„Gdyż ogień wyszedł z Cheszbonu, Płomień z miasta Sychona, I pochłonął Ar w Moabie, Wzgórza królujące nad Arnonem” i w Izajaszu 15,1 „Wyrok na Moab; o tak, w nocy spustoszone, Ar-Moab zginęło! O tak, w nocy spustoszone, Kir-Moab zginęło!

 

 

Relacje między Izraelitami a Moabem były skomplikowane.
Znajdziemy na steli opisaną historię wojny króla Mesz z Izraelem ale mamy też mieszane małżeństwa czego przykładem jest Rut.
Kraj ten musiał od początku walczyć o niezależność od dominacji najpierw egipskiej –  czego dowodem jest napis z czasów Ramzesa II, później izraelskiej. Po niej jak cały region dostał się pod władzę Babilończyków, Persów, by w IV wieku zniknąć z kart historii. Na ich miejsce przychodzą nowe ludy.

 

Co się stało z Moabitami nie wiemy, być może zasymilowali się i przejęli zwyczaje ludów, które nad nimi zapanowały.

 

Moab leżał w dobrym miejscu do handlu, to przez jego ziemie biegł jeden z najważniejszych szlaków starożytności Droga Królewska. Mieli też dostęp do bardzo cennego surowca jakim była sól – Morze Martwe dostarcza jej do dzisiaj.

 

Bogiem Moabitów, któremu byli oddani całym sercem i nie wahali się składać w ofierze ludzi był Kemosz. Bywa uznawany ze męską wersje Asztary jako, że bogowie mieli zwykle swoje żeńskie i męskie – że tak je nazwę – wcielenia, niektórzy chcą w nim widzieć Molocha inni Szamasza.
Być może tak jest i to ten sam bóg tylko inaczej.

 


Czytając mitologie starożytne często mam wrażenie, że opowiadana jest raz za razem ta sama historia tylko imiona bohaterów się czasem zmieniają a czasem są zadziwiająco podobne.


 

 

Ziemie Moabu odegrały dużą role w czasie krucjat a dzisiaj ten teren należy do Jordanii.

Są ludy wspomniane tylko na kartach Biblii, o których całkiem sporo wiemy z historii i archeologii.
Są i takie, które odgrywają istotna rolę w historiach zapisanych w Piśmie a  wiemy o nich z badań niedużo. Moab należy do tych drugich.

Odbiegając już od archeologii a jako ciekawostkę powiem wam, że Moab leży całkiem blisko granic Polski. Tak nazywa się jedna z dzielnic Berlina 😉

 

Beata

 

 


Uważasz, że artykuł może się komuś przydać – prześlij go dalej.
Chcesz być informowany o nowych wpisach na Podkopie subskrybuj go na maila (w bocznej kolumnie strony).

Pomożesz mi w utrzymaniu i rozwoju Podkopu stawiając mi „kawę” lub zostając Patronem Podkopu.

 


 

4 komentarze

 • Dawid 10 września, 2016 at 04:08

  I prawdę mówiąc, stało się z nim to, co zapowiedziała Biblia, zniknął, nie ma go. Tak samo jak z innymi ludami z tamtych czasów. Zdaje się też, że bratnimi dla niego ludami byli Ammonici i Edomici, też spokrewnieni z Izraelitami? Ci pierwsi również rozpłynęli się na kartach historii a drudzy, jeśli dobrze pamiętam, zostali zmuszeni do konwersji na judaizm przez któregoś z machabeuszy, no i chyba Herod był Edomitą.

  • Podkop 12 września, 2016 at 13:56

   Bratnim narodem dla Moabitów byli Ammonici – potomkowie syna młodszej córki Lota według Biblii. Edomici byli raczej bratnim narodem dla Izraelitów. Biblia wywodzi ich od Ezawa, brata Izaaka. O ile Ammonici rozpłynęli się w dziejach gdzieś w Cesarstwie Rzymskim to Edommici zostali zmuszeni do przyjęcia judaizmu. Jak widać, każda religia ma w swojej historii okres nawracania siłowego. Ojciec Heroda Wielkiego był Idumejczykiem – Edomitą a matka Nabatejką.
   Nie wszystkie starożytne ludy zniknęły.

 • Robert 6 stycznia, 2023 at 16:35

  Zastanawia mnie, jak się czytało / wymawiało w starożytności głoski i wyrazy. Tutaj: potomkami Edomitów byli Idumejczycy. Wiele wskazuje na to, że E (przynajmniej na początku wyrazów) wymawiano jak I lub IE, zaś O często jak U. I tak np. w napisach etruskich stosowano tylko literę U (V), chociaż ich alfabet zawierał także literę O (tej nie stosowali w ogóle). Jest to ciekawe, bo to są początki alfabetu w Europie a z fenickiego pisma wzięło się i etruskie, i hebrajskie.

  • Beata "Podkop" 8 stycznia, 2023 at 11:29

   Robercie, proszę przemyśl komentarze nim je wyślesz. Jest ich już grubo ponad 20 a prawie każdy zamiast komentowania tematu poruszanego w artkule odlatuje w dalekie krainy twojego pomysłu na dzieje 😉
   W języku polskim Edomita i Idumejczyk tak jak Edom i Idumea to to samo.
   Komentując artykuł ogranicz się do poruszanej w nim tematyki.

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »