Smyrna, miasto apokalipsy, umarło 95 lata temu.

13 września 95 lata temu wybuchł pożar Smyrny.
Wielki pożar, który spalił miasto z historią prawie trzech tysiącleci. Miasto z grecką, jońską historią.
To tu miał się urodzić Homer.
Miasto było ono świadkiem kultury greckiej, obecnej w Anatolii od trzydziestu wieków, także Ormiańskiej obecności, rozkwitu chrześcijaństwa na tych ziemiach i przejęcia ich przez islam.
Jednak to dopiero zwycięstwo Ataturka pokonało tę kulturę i chrześcijan anatolijskich.
Nie dali się zislamizować przez ponad 10 stuleci najazdów i podboju. Nadal byli Grekami i Ormianami.

Smyrna, miasto wymieniane w Apokalipsie Jana 2,8-10.

 

„A do anioła zboru w Smyrnie napisz: To mówi pierwszy i ostatni, który był umarły, a ożył; znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana. Nie lękaj się cierpień, które mają przyjść na cię. Oto diabeł wtrąci niektórych z was do więzienia, abyście byli poddani próbie, i będziecie w udręce przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota”.

 

 

Smyrna płonęła od 13 do 17 września, ale ostatnie pożary dogaszały się dopiero 22 września.
Warto pamiętać historię tego wspaniałego miasta. Zwłaszcza dzisiaj gdy oglądamy to co się dzieje w Syrii, Iraku i innych miejscach gdzie islam pod różnymi płaszczykami, raz bestialskiego ISIS a drugi, ugłaskanego królewskiego wahhabizmu, przejmuje kontrole nad otaczającym nas światem.

 

 

Historia magistra vitea est?

 

Nie bardzo jak uczy życie, bo

 

„To, co było, znowu będzie, a co się stało, znowu się stanie: nie ma nic nowego pod słońcem. Czy jest coś, o czym można by powiedzieć: Oto jest coś nowego? Dawno to już było w czasach, które były przed nami. Nie pamięta się o tych, którzy byli poprzednio, ani o tych, którzy będą potem; także o nich nie będą pamiętali ci, którzy po nich przyjdą. ” Przyp 1,9-11

 

O tym jak wypełniło się proroctwo zawarte w Apokalipsie dotyczące tego miasta przeczytacie tu Miasta Apokalipsy – Smyrna, proroctwo się wypełnia

 

Beata

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »