21 odpowiedzi na pytania od Was

21 odpowiedzi na pytania jakie mi najczęściej zadajecie w mailach i w wiadomościach na Facebooku zebrałam, by w pewien sposób podsumować 7 lat istnienia Podkopu, opowiadania Wam o starożytności i archeologii.

 


7 lat to kawał czasu!

 

Napisałam i opublikowałam tu prawie 250 artykułów, z których po porządkach, jakie właśnie kończę, zostało na blogu 225. Do kosza poszły teksty mówiące o festynach archeologicznych i wydarzeniach, które są już za nami i kilka, które napiszę od nowa z powodu świeżych odkryć, zmiany mojego spojrzenia na wydarzenie, miejsca lub zwyczajnie uznałam, że są słabo napisane i mogę to zrobić lepiej.
Wyłapałam też kilka niedokończonych mini cykli, które chcę w nadchodzącym roku poprowadzić dalej. Należą do nich „kobiety starożytności”, „mityczne potwory”, „podział dziejów na epoki”, „starożytne szlaki” i „słownik archeologiczny”.

 

 

21 odpowiedzi na pytania od Was

 

 

1. Czy seria o historii chrześcijaństwa będzie kontynuowana, jeżeli tak, to kiedy kolejne odcinki?

Tak będzie kontynuowana. Plan jest taki, by jeszcze przed świętami opublikować kolejne jej części.

 

2. Czy jest jakieś miejsce lub temat z archeologii, o którym nie napiszesz?

Piszę o tym, co mnie interesuje albo na tematy, o które pytacie i prosicie, by pojawiły się na Podkopie. Nie sądzę, by było coś, o czym nie napiszę. Być może powstanie jakiegoś artykułu zajmie mi jakiś czas, bo temat znam jedynie pobieżnie albo wcale, więc będę musiała doczytać, posprawdzać aktualny stan badań nad miejscem/znaleziskiem. Nie ma tematów tabu na Podkopie, mogą być jedynie nieciekawe.

 

3. Dlaczego nie ma grupy Podkopu na Facebooku?

Po pierwsze:
Prowadzenie takiej grupy wymaga czasu. Nie może ona działać na żywioł, ktoś musi to moderować, odpowiadać na pytania. Nie wygospodaruję dodatkowych kilkudziesięciu minut dziennie na jej prowadzenie.

Po drugie:
To blog jest moim głównym celem i narzędziem, przez które chcę się komunikować z czytelnikami. Zależy mi na tym, by nawet gdy z jakiegoś powodu nie będę mogła być obecna tam lub Facebook straci znaczenie, bo pojawią się nowe bardziej atrakcyjne socjal media, na które przeniosą się ludzie, treści które piszę, nie znikną. Trzeba pamiętać, że nie jest to organizacja charytatywna a firma nastawiona na zysk. Już od dawna zasięgi są ograniczane. Na przykład to, co pojawia się na fanpage Podkopu, widzi tylko 15-20% osób, które polubiły stronę i obserwują ją. Jeżeli chcesz być informowany o nowych artykułach i nic nie przegapić, subskrybuj Podkop. Zrobisz to, wpisując swój adres mailowy w „Subskrybuj Podkop„ w prawym bocznym pasku strony.

 

4. Ile osób prowadzi Podkop?

Podkop to 1+3
Wszystkie teksty piszę ja.
Sprawy techniczne, gdy coś się sypie na serwerze lub stronie ogarnia i stawia na nogi Robert, nazywany przeze mnie Mistrzem Podkopowym.
Głównym finansującym Podkop i znoszącym moje długie klepanie w klawiaturę, siedzenie z nosem w publikacjach jest Marek, mój mąż. Dostęp do artykułów jest darmowy, ale nie powstają one bez poniesienia konkretnych kosztów. Utrzymanie serwisu (domena, hosting), dostęp do najnowszych publikacji bywa często płatny, mój czas, który poświęcam na ich pisanie oraz szukanie informacji czy ilustrujących artykuły fot, map, to także konkretne pieniądze.
Co prawda nie od początku, ale już ładny kawałek czasu jest z nami jeszcze moje pogotowie korekcyjne, czyli Kacper, który wyłapuje literówki i błędy w moich tekstach.

 

5. Dlaczego tak rzadko pojawiają się nowe wpisy na Podkopie?

Ogranicza mnie jak wszystkich czas. Bardzo chciałabym, by pisanie o archeologii i dzielenie się wiedzą poza pasją, było moją pracą jednak na razie nią nie jest. Zdrowie także decyduje o tym. No cóż, szwankuje mi od pewnego czasu, a gdy ciało strzela focha ciężko zmusić się do ciekawego pisania o starożytności.

 

6. Wolisz książki papierowe czy wersje na czytnik?

Zdecydowanie papierowe! Czytnik nie jest dla mnie. Większość tego, co czytam, nie ma formatów przyjaznych dla tych urządzeń – to papier lub PDF-y. Kupiłam trochę książek w PDF-ach i brakuje mi teraz tabletu, by móc je czytać bez konieczności siedzenia przy komputerze.

 

7. Po co piszesz dwa blogi, przecież na Kwadransie i na Podkopie piszesz o Biblii?

Biblia łączy te dwa blogi, jednak w inny sposób mówię o niej na Podkopie a w inny na Kwadransie.
Podkop traktuje ją jak źródło historyczne, opowiada o tym, jak żyło się w starożytności, o miejscach, wydarzeniach i ludziach, których można odnaleźć na jej kartach.
Kwadrans to moje prywatne rozważania na temat Boga, o którym Biblia opowiada, zasadach i prawach, które uznaję za właściwe, o tym, jak rozumiem bycie chrześcijaninem, czyli uczniem Jezusa.

 

8. Brakuje mi w twoich tekstach bibliografii, źródeł. Nie zawsze, bo czasem są, ale przydałyby się zawsze. Przydałby się też język bardziej naukowy. Zmienisz to?

Źródła nie zawsze są podane – to prawda. Trudno w opowiadaniu np. o demokracji w starożytności bym pod artykułem zrobiła zestawienia jak przy pracy naukowej z bibliografią. Przy niektórych artykułach byłaby ona dłuższa niż sam tekst. Postaram się pamiętać o częstym dodawaniu bibliografii i linków źródłowych.

Staram się by język, jakim opowiadam na Podkopie historie z przeszłości, był w miarę prosty i zrozumiały, nie był zbyt naukowy – pełen słów i skrótów używanych w kręgu archeologów. Staram się tu popularyzować wiedzę i cieszy mnie, gdy moje teksty są zrozumiałe nawet dla początkujących badaczy starożytności i Biblii. Niestety dostaje też sygnały, że był on za trudny, za mało wyjaśniam np. kto był kim. Jeżeli coś jest niejasne, uważasz, że nie dopowiedziałam czegoś, nie podałam jasno przedziału czasowego, o którym piszę daj mi znać. Poprawię to.

 

9. Jaką postać ze starożytności najbardziej lubisz a której nie cierpisz?

Marek Aureliusz to zdecydowanie mój numer jeden. Mądry cesarz, którego panowanie przypada w bardzo trudnych czasach. Zmarł podczas jednej z największych plag, jakie spadły na Europę. Przeczytasz o ni i zarazie w Zaraza, która zabiła Imperium Rzymskie – zaraza Antoninów

Nie ma postaci, o której powiedziałabym, że jej wręcz nie cierpię. Nie lubię Kaliguli, nie przepadam za Aleksandrem Wielkim.

 

10. Nie piszesz o zwierzętach, jakie hodowali starożytni, szkoda, bo to ciekawy temat.

To prawda, nie poruszałam tego tematu. Postaram się to zmienić i opowiedzieć także o historii naszej, ludzi, relacji ze zwierzętami w starożytności.

 

11. Wspominałaś kiedyś o książce, zrezygnowałaś z jej napisania?

Nie zrezygnowałam. Postanowiłam ją wydać w ramach self-publishingu. Kiedy będzie gotowa trudno mi dzisiaj powiedzieć dokładnie ale w 2020 roku.

 

12. Dlaczego przy Twoich tekstach jest tak mało zdjęć?

Zdjęcia mają prawa autorskie, nie zawsze udaje mi się znaleźć udostępniane na jasnych zasadach — rodzaj licencji. Nie wszystkie zdjęcia są też za darmo. W linkach, które umieszczam pod artykułem, można zwykle zobaczyć więcej zdjęć z miejsca, o którym pisze lub omawianego zabytku. Warto w nie kliknąć, nawet gdy nie znasz języka, w jakim jest napisany tekst źródłowy.

 

13. Myślałaś o nagrywaniu filmików na YouTube?

Myślę o podcaście. Nie do końca jestem przekonana czy znajdzie on słuchaczy. Nie ma u mnie spisków, ufoludków i dziwnych teorii, które przyciągają ludzi.

 

14. Planujesz jakieś spotkanie na żywo z czytelnikami Podkopu albo jakieś wykłady? Chodzi o to, by można pogadać poza internetem.

Nie planowałam, ale pomysł jest ciekawy, wart rozważenia.
Są chętni na takie spotkanie na żywo, powiedzmy, gdy znowu zrobi się ciepło?

 

15. Unikasz tematu Wielkiej Lechi? Dlaczego nie piszesz nic o naszych ziemiach?

Proponowałam temat Wielkiej Lechii i przedstawienie wszystkich za i przeciw tej teorii oraz mojego zdania. Pytanie padło na fanpage Podkopu, ale nie było zainteresowania. Nie oddano nawet tak małej ilości głosów za tym, by temat znalazł się na Podkopie, a dokładnie 20, na jakie czekałam.
Nie było nawet tylu osób zainteresowanych tematem, a jednocześnie dostałam od tego czasu co najmniej tyle samo pytań dlaczego nie wspominam o nim. Być może jednak Wielka Lechia i różne teorie z pochodzeniem Słowian pojawia się na Podkopie.

Nie unikam pisania o ziemiach polskich, nie są one jednak głównym bohaterem Podkopu. Czasem pojawiają się w artykułach jako jego część np.

Najstarszy ser świata pochodzi z pustyni Takla Makan

Kanaan – abc. Ludy Kanaanu cz.1

5 tajemniczych ludów

Tollense — największa bitwa epoki brązu w Europie. Historię trzeba napisać od nowa

 

16. Nie piszesz o najstarszych śladach ludzi i najstarszych odkryciach ludzkich kości. Będzie jakiś tekst o nich na Podkopie?

Krąg moich zainteresowań to dzieje ludzi od neolitu po wczesne średniowiecze, dlatego paleolit
rzadko pojawia się na Podkopie. Pomyślę o tym temacie.

 

17. Napisałaś o paleolicie i neolicie co z kolejnymi epokami, napiszesz o nich?

Ta seria także będzie kontynuowana. Sama zdziwiłam się, że tak długo leży odłogiem.

 

18. Nie piszesz o Nazca ani Ameryce Południowej. Będą jakieś teksty o tej części świata?

Będą i chętnie posłucham, o czym chcesz bym napisała, poza Nazca.

 

19. Dlaczego nie masz Patronaita?

Nie mam, nie widzę sensu posiadania go. Zawsze możesz postawić symboliczną kawę, klikając w filiżankę na bocznym pasku.

 

20 Jakie miejsce w starożytności uważasz za najlepsze do życia?

Jestem kobietą, więc zdecydowanie Egipt.

 

Kobiety starożytności. Egipcjanka

 

Wolałabym jednak nie zmieniać czasu i miejsca, w którym przyszło mi żyć. Stwórca wiedział gdzie mnie ulokować.

 

21. Jakie masz marzenie związane z archeologią?

Pojechać do Turcji, by odwiedzić miasta Apokalipsy.
Zejść do Groty Patriarchów w Hebronie.
Postawić stopy w Delfach, na górze Nemrut Dağı w Turcji, stanąć w Balbek w Libanie.
Zobaczyć na własne oczy Wielką Galerię – Canyonlands, Utah. Te malowidła są niezwykłe, tajemnicze i jak dla mnie dość szokujące. To ledwie początek długiej listy moich marzeń 🙂

 

Odpowiedzi na 21 pytań padły i niniejszym oficjalnie otwieram 8 sezon na Podkopie.

 

Beata

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »