Starożytne psy – mastify z Mezopotamii. Zabytek weekendowy.

Mastify to duże, masywne psy, budzące respekt swoim wyglądem. Dzisiaj żyje kilka a może nawet kilkanaście ras, które można zaliczyć do mastifów. Należą do nich łagodne olbrzymy jak mastif angielski, budzący respekt swoim wyglądem i przenikliwym spojrzeniem cane corso oraz niezwykle wytrzymały owczarek środkowoazjatycki.

 

Mastif to bardzo wszechstronnie przystosowany do współżycia z człowiekiem typ psa. Są świetnymi towarzyszami jednak wymagają ręki dorosłej osoby do prowadzenia, chociaż sprawdzają się w roli opiekuna osób starszych i dzieci. To genialne psy stróżujące, pasterskie, ale także bojowe, które mogą towarzyszyć człowiekowi na wojnie i tak były używane przez stulecia, między innymi przez Rzymian.

 

Mastify to także jedna z najstarszych ras, która tak naprawdę zmieniła się tylko w detalach takich jak umaszczenie, odrobinę wyższy lub niższy wzrost psa, bardziej rozwinięte wiszące podgardle czy spłaszczona kufa.
Najstarsze przedstawienia mastifów liczą sobie 5000 lat a pochodzą z Mezopotamii.
Szacuje się, że jako rasa czy też typ psa, który dał początek wielu współczesnym mastifom, towarzyszy on człowiekowi o wiele, wiele dłużej.

 

Mój ulubiony mezopotamski mastif pochodzi z połowy 2 tysiąclecia p.n.e. Są na nim ślady farby świadczące o tym, że kiedyś nie był beżowo gliniany, lecz miał żywsze kolory, a oczom dodawała blasku inkrustacja. Na szyi ma plecioną obrożę, która wyraźnie wskazuje na to, że miał swojego ludzkiego pana.

 

 

 

 

Z tego samego okresu pochodzi tabliczka z wizerunkiem mężczyzny idącym obok mastifa. Ten pies także ma plecioną obrożę a do niej przymocowana jest  smycz. Plakietka znajduje się w zbiorach British Museum. Podobnie jak 5 figurek mastifów znalezionych w pałacu w Niniwie. Każdy pies ma na boku zapisane swoje imię czy też najważniejszą cechę.
Mamy więc: Łapacza wroga, Wyganiacza zła, Kąsacza swoich wrogów oraz Nie myśl, gryź! I Głośne jest jego szczekanie.
Figurki można zobaczyć w British Museum w Londynie lub pod tym linkiem.
Pochodzą one z okresu neoasyryjskiego z około 645 roku p.n.e.

Nieco starsza jest niewielka, mierząca około 11 na 11 cm tabliczka z kroczącym mastifem. Widać jego masywną posturę i obrożę. Model do tego wizerunku na pewno był pięknym psem.

 

 

 

 

 

Psy w typie mastifów w towarzystwie mężczyzn i dzików są na tabliczce z odciskiem pieczęci datowanym na 3100-2900 p.n.e.

 

 

 

Mastify ze starożytnej Mezopotamii zdobią zbiory prawie każdego większego muzeum ze sztuka tego regionu. Najwyraźniej była to popularna rasa, ale nie jedyna tak stara rasa mająca tam swoje korzenie. Smukłe saluki – charty znane i do dzisiaj hodowane na Bliskim Wschodzie pojawiają się na pieczęciach, podobnie jak figurki psa w typie akity oraz kangala.
O innych starożytnych rasach i roli psów w różnych kulturach innym razem.

 

Do napisania.

Beata

 

Następny artykuł:

o kulkach i kulach ze starożytnym rodowodem. Mają po kilka tysięcy lat. Kto je stworzył i dlaczego? – oto jest pytanie .

 

 

 

1 komentarz

  • Mania 3 29 kwietnia, 2024 at 13:15

    No proszę psy są z nami od tysięcy lat. Bardzo to ciekawe. Czekam z niecierpliwością na kolejny tekst o psach.

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »