Tkaniny sprzed 2000 lat w biblijnych kolorach.

Trzy kolory robiły wielką karierę w starożytności, a i dzisiaj kojarzą się z bogactwem i prestiżem.
Oto one: purpura, indygo i szkarłat.

 

 

kolory

 

Były ulubionymi kolorami cesarzy, wszelkiej maści hierarchów – do dzisiaj zostało to w Kościele Rzymsko-Katolickim gdzie jest kolorem kardynałów, biskupów.
Wiemy ze źródeł pisanych, że tkaniny barwione na te kolory, niezależnie, czy to była wełna, len czy jedwab, były drogie i poszukiwane.  Niestety technika ich uzyskania przepadła.
Tkanin barwionych tak a pochodzących sprzed tysiącleci zachowało się zaś jak na lekarstwo.

Z czego uzyskiwali pigment?

Wszystko wskazywało na małego ślimaka Murex (Hexaplex) trunculus.

 

 

Muszle Murex trunculus autorHans Hillewaert na licencji Creative Commons źródło Wikipedia

Muszle Murex trunculus
autor Hans Hillewaert
na licencji Creative Commons
źródło Wikipedia

 

 

W jaskini leżącej w Wadi Murabba’at na południe od sławnego Qumran odnaleziono tkaniny liczące 2000 lat. Wśród tych mniejszych i większych szmatek trafiono na takie, które barwiono cennym ślimaczkiem. Zidentyfikował je dr Na’am Sukenik z Urzędu Starożytności Izraela.
Udało się odtworzyć technikę naprzemiennego barwienia i wystawiania na działanie promieni słonecznych materiału, tak by uzyskać upragniony kolor i odcień.

Niewielkie odkrycie, a cieszy.
Przynajmniej mnie.
Wiecie już, że poznawanie normalnego życia ludzi sprzed tysiącleci jakoś bardziej mnie kręci niż wielkie kampanie wojskowe.

Tkaniny barwione w ten pracochłonny sposób są obecne w Biblii. Znajdziecie to choćby tu:

 

 

Zasłona w Świątyni mieniła się tymi kolorami “Sporządził także zasłonę z fioletowej purpury, szkarłatu, karmazynu i bisioru, następnie wyszył na niej cheruby. “ 2 Kronik 3,14;

 

 

Na producentów wskazuje Ezechiel 27,7

 

 

“Bisior ozdobny z Egiptu stanowił twoje żagle, by służyć ci za banderę. Fioletowa i czerwona purpura z wysp Elisza były twoim nakryciem.”

 

 

Do dzisiaj niebieski (indygo) ma być przez Żydów używane:

 

 

“I mówił znowu Pan do Mojżesza:  Powiedz Izraelitom, niech sobie zrobią frędzle na krajach swoich szat, oni i ich potomstwo, i do każdej frędzli użyją sznurka z fioletowej purpury.  Dla was będą te frędzle, a gdy na nie spojrzycie, przypomnicie sobie wszystkie przykazania Pana, aby je wypełnić – a nie pójdziecie za żądzami swego serca i oczu, przez które plamiliście się niewiernością –  byście w ten sposób o wszystkich moich przykazaniach pamiętali, pełnili je i tak byli świętymi wobec swojego Boga. “ Liczb 15,37-40.

 

 

Więcej o odkryciu przeczytacie w artykule, który ukazał się 31 grudnia na stronie Israel Antiquities Authority i phys.org

 

 

Beata

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »