Tkaniny sprzed 2000 lat w biblijnych kolorach. Purpura

Trzy kolory robiły wielką karierę w starożytności, a i dzisiaj kojarzą się z bogactwem i prestiżem.
Oto one: purpura, indygo i szkarłat.

 

 

kolory

 

Były ulubionymi kolorami cesarzy, wszelkiej maści hierarchów — do dzisiaj zostało to w Kościele rzymskokatolickim gdzie jest kolorem kardynałów, biskupów.
Wiemy ze źródeł pisanych, że tkaniny barwione na te kolory, niezależnie, czy to była wełna, len czy jedwab, były drogie i poszukiwane. Niestety technika ich uzyskania przepadła.
Tkanin barwionych tak a pochodzących sprzed tysiącleci zachowało się zaś, jak na lekarstwo.

Z czego uzyskiwali pigment?

Wszystko wskazywało na małego ślimaka Murex (Hexaplex) trunculus.

 

 

 

Muszle Murex trunculus autorHans Hillewaert na licencji Creative Commons źródło Wikipedia

Muszle Murex trunculus .Autor zdjęcia © Hans Hillewaert. Na licencji Creative Commons 4.0. Źródło Wikipedia

 

 

W jaskini leżącej w Wadi Murabba’at na południe od sławnego Qumran odnaleziono tkaniny liczące 2000 lat. Wśród tych mniejszych i większych szmatek trafiono na takie, które barwiono cennym ślimaczkiem. Zidentyfikował je dr Na’am Sukenik z Urzędu Starożytności Izraela.
Udało się odtworzyć technikę naprzemiennego barwienia i wystawiania na działanie promieni słonecznych materiału, tak by uzyskać upragniony kolor i odcień.

Niewielkie odkrycie, a cieszy.
Przynajmniej mnie.
Wiecie już, że poznawanie normalnego życia ludzi sprzed tysiącleci jakoś bardziej mnie kręci niż wielkie kampanie wojskowe.

Tkaniny barwione w ten pracochłonny sposób są obecne w Biblii. Znajdziecie to choćby tu:

 

 

Zasłona w Świątyni mieniła się tymi kolorami “Sporządził także zasłonę z fioletowej purpury, szkarłatu, karmazynu i bisioru, następnie wyszył na niej cheruby. “ 2 Kronik 3,14;

 

 

Na producentów wskazuje Ezechiel 27,7

 

 

“Bisior ozdobny z Egiptu stanowił twoje żagle, by służyć ci za banderę. Fioletowa i czerwona purpura z wysp Elisza były twoim nakryciem.”

 

 

Do dzisiaj niebieski (indygo) ma być przez Żydów używane:

 

 

“I mówił znowu Pan do Mojżesza:  Powiedz Izraelitom, niech sobie zrobią frędzle na krajach swoich szat, oni i ich potomstwo, i do każdej frędzli użyją sznurka z fioletowej purpury.  Dla was będą te frędzle, a gdy na nie spojrzycie, przypomnicie sobie wszystkie przykazania Pana, aby je wypełnić – a nie pójdziecie za żądzami swego serca i oczu, przez które plamiliście się niewiernością –  byście w ten sposób o wszystkich moich przykazaniach pamiętali, pełnili je i tak byli świętymi wobec swojego Boga. “ Liczb 15,37-40.

 

 

Więcej o odkryciu przeczytacie w artykule, który ukazał się 31 grudnia na stronie Israel Antiquities Authority i phys.org

 

 

Beata

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »