Najstarsza „przydomowa” piwniczka na wina z Tel Kabri ma 3700 lat.

Przeglądałam dzisiaj Podkop i doszłam do wniosku, że kategoria news świeci pustkami. Czas to naprawić. Nowości z wykopalisk muszą pojawiać się tu częściej. W końcu archeologia biblijna to podkopowa tematyka.

Dzisiaj o info, które ukazało się 10 dni temu na łamach serwisów piszących o archeologii. 

Na stanowisku w  Tel Kabri, zamieszkiwanym przez Kananejczyków w okresie 2000 – 1500 p.n.e. a leżącym na północnym krańcu Izraela, blisko granicy libańskiej odkryto piwniczkę z 40 ogromnymi naczyniami w których przechowywano wino. Miały one po około 90 cm wysokości. Gdyby je wszystkie wypełnić, to mielibyśmy wina, które odpowiada dzisiejszym 3000 butelek. Niezła piwniczka.

Ten zapasik trunku datowany jest na 1700 r. p.n.e. Gliniane dzbany przechowały się w stanie dość dobrym. Są częściowo pogniecione, obtłuczone ale nikt ich nie ruszał od 3700 lat. Piwniczka i część pałacu zawaliła się. Nie wiadomo dlaczego. Być może było to trzęsienie ziemi bo śladów jakichś walk, czy zamieszek nie znaleziono. No przynajmniej na razie.

W każdym razie, zasypane dzbany przeleżały w spokoju prawie cztery tysiąclecia. Szacowny trunek, który zawierały wysechł lub się wylał ale zostawił ślady w postaci osadu. Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że wino składem przypominała egipskie.

Piwniczka mieściła się w budynku nazywanym pałacem. Ten budynek już wcześniej zadziwił archeologów odkrytymi tam wspaniałymi freskami minojskimi. Tym razem mamy najstarszą piwniczkę wina przydomowa, że tak to ujmę. Wino tam składowane było przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji mieszkańców. 

Starsze składziki wina istnieją w Egipcie. Były one jednak przeznaczone na konsumpcje w zaświatach. Dzbany z winem wstawiano do grobów.

Uprawa winorośli, produkcja wina i handel nim na egipskim obrazie datowanym na 1500 p.n.e.

Uprawa winorośli, produkcja wina i handel nim na egipskim obrazie datowanym na 1500 p.n.e.

 

Winnice istniały od Mezoptamii, przez Syrię po Egipt, Grecję. Uprawiać winorośl, a przerabiać ją na wino to jednak dwie różne sprawy. Najstarsze urządzenia i ślady przerobu gron mamy z Armenii. Tam, w kraju pod Araratem, w jaskini, na stanowisko Areni 1 odnaleziono ślady winiarni. Od 2010 bada się pozostałości tej winiarni datowanej na 4000 p.n.e. 

Linki dla chcących dowiedzieć się więcej:

news o piwniczce z wiani z The New York Times

oraz z Biblical Archaeology

o Areni w NG tu  oraz tu Journal of Archaeological Science

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »