Egipcjanin z Doliny Jezreel

Wszelkie prace budowlane, drogowe i kopanie rowów pod różne kable i rury, często owocują niespodziewanymi znaleziskami. Ostatnio Israel Antiquities Authority podał do wiadomości, że prace prowadzone w pobliżu Tel Shadud, spowodowały odnalezienie egipskiego grobu.

 

Źródło Israel Antiquities Authority

Źródło Israel Antiquities Authority

W Dolinie Jezreel, odkopano sarkofag człowieka, który najprawdopodobniej był urzędnikiem faraona Setiego I.

autor Podkop

autor Podkop

 

Seti I mumia

Seti I mumia
Źródło

Seti I panował krótko , może dekadę, może ciut dłużej. Początek jego panowania, jedni umieszczają koło roku 1315 p.n.e. a inni 1290 p.n.e. Krótko panował, ale w tym czasie prowadził sporo wojen. Jego wojska dotarły aż do ziem Hetytów. W Kanaanie kontrolował szlaki handlowe.

By utrzymać te tereny pod swoją dominacją, musiał mieć tu swoich ludzi. Odnalezienie grobu nie dziwi więc, ale odnalezienie takiej egipskiej, glinianej trumny, to rarytas. Archeolodzy, ostatni raz na podobną trafili, pół wieku temu.

Wieko jest połamane, ale i tak jest co podziwiać. Wiem, to nie złoto i kamienie szlachetne. Jest jednak coś równie cennego, podobizna człowieka tam pochowanego. Spojrzeć w twarz człowieka żyjącego ponad 3300 lat temu – bezcenne.

 

Foto. Dan Kirzner, Źródło Israel Antiquities Authority.

Foto. Dan Kirzner,
Źródło Israel Antiquities Authority.

 

Foto. Clara Amit, Źródło Israel Antiquities Authority.

Foto. Clara Amit,
Źródło Israel Antiquities Authority.

 

W glinianej trumnie pochowano mężczyznę. Ciekawe co powiedzą o nim badania antropologiczne i DNA.

Jak przystało na pochówek w egipskim stylu, na drogę w zaświaty dano zmarłemu naczynia gliniane i brązowe, sztylet. Odnaleziono tam też kości zwierząt i pierścień z pieczęcią, ze skarabeuszem. Na pieczęci widnieje imię Setiego I. Właśnie ona uprawdopodabnia tezę, że to urzędnik faraona.

 

Foto Clara Amit Źródło  Israel Antiquities Authority.

Foto Clara Amit
Źródło Israel Antiquities Authority.

Obok tego grobu odnaleziono jeszcze cztery inne pochówki. Ciekawe, co one zawierają za niespodzianki.

 

Artykuł na stronie IAA

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »