Skarb monet z czasu powstania przeciw Rzymowi.

Budowa nowych dróg wiąże się praktycznie zawsze z mniejszymi lub większymi odkryciami archeologicznymi. Takie prace, to z jednej strony dobry czas dla archeologów a z drugiej, ze względu na wymuszony przez terminy pośpiech zły.
Budowa ta, czy inna, to biznes, wiadomo.
Inwestorom  zależy na czasie, więc poganiają badaczy. No chyba, że mają oni szczęście i trafili na odgórne zalecenia i przepisy, błogosławiące takim wykopaliskom i rekompensujące firmom tam pracującym ewentualne straty spowodowane przestojem.
To jednak wyjątkowa sytuacja, zwykle jest ogromna presja czasu.

Dzisiaj będzie o pewnym odkryciu z prac drogowych, przy budowie Highway 1 w Izraelu.
Ta nowa droga ma łączyć Tel Aviv, Jerozolimę i Jerycho.

 

Na zdjęciu Pablo Betzer, z IAA District Archaeologist trzyma jedna z odnalezionych monet. Źródło

Na zdjęciu Pablo Betzer, z IAA District Archaeologist trzyma jedną z odnalezionych monet.
Źródło

 

Kilka miesięcy temu, podczas prac na trasie nowej drogi odkopano wioskę, którą zamieszkiwano na przełomie er. Bardzo krótko, bo powstała w I w pn.e. a została zniszczona w czasie tłumienia Powstania Żydowskiego, około roku 70 n.e.
Później znowu na krótko odbudowana, a po powstaniu Bar Kochby z 135 r n.e. zniszczona na dobre, zniknęła z powierzchni ziemi. Spotkał ją los podobny do wielu setek wiosek i miast Judei. Zniszczonych, opuszczonych, których mieszkańców wymordowano, wygnano lub sprzedano w niewolę.
W jednym z domów, w rogu pokoju, ktoś z dawnych mieszkańców ukrył dzbanek wypełniony brązowymi monetami. Było ich 114 a zostały wybite w 4 roku Wielkiego Powstania przeciw Rzymowi, czyli gdzieś na przełomie roku 69 i 70 n.e.
Wielkie Powstanie przeciw Rzymowi jest może wam znane bardziej jako Wojna Żydowska, która wybuchła w 66 r .n.e. a zakończył ją upadek Masady. O tej rewolcie pisał Józef Flawiusz w swojej „Wojnie Żydowskiej”.

 

Skarb po odnalezieniu wyglądał tak. Źródło

Skarb po odnalezieniu wyglądał tak.
Źródło

 

 

Skarb został ukryty gdy szala zwycięstwa wyraźnie przechylała się już na stronę Rzymu. Prawdopodobnie przed upadkiem Jerozolimy i zniszczeniem Świątyni. Jedynie prawdopodobnie bo pewności nie ma. Monety zostały wybite w czwartym roku powstania, o czym mówi napis wybity na nich. Wszystkie są tak datowane, mają tę samą wartość.
Ich właściciel nie wrócił do domu, po swój ukryty skarb. Jaki los go spotkał nie wiemy.

O odkryciu przeczytacie w raporcie Israel Antiquities Authority (ang)

Artykuł o odkryciu znajdziecie w The JewishPress (ang)

 

Beata

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »