O Qumran i starożytnych zwojach znalezionych nad Morzem Martwym, słyszał prawie każdy. W okresie między rokiem 1947 a 56, w 11 jaskiniach, odnaleziono kilkanaście tysięcy fragmentów bardzo starych manuskryptów, zapisanych w językach hebrajskim, greckim, aramejskim. Były to teksty należące do Tanach ( w skrócie można powiedzieć, że to ta część Biblii, którą chrześcijanie nazywają Starym Testamentem), czy księgi Henocha. Odnaleziono spore zwoje ale i drobne fragmenty papirusu lub pergaminu. Trafił się też niezwykły miedziany zwój. Ich powstanie wydatowano na okres od III w p.n.e. do połowy I w n.e. Znalezisko poruszyło historyków, lingwistów, biblistów. Można było wreszcie przekonać się, bardzo namacalnie, jakie zmiany zaszły w tekście ksiąg Tanach z biegiem czasu.
Badacze zabrali się do pracy. Jednak, ze względu na to, jak kruchy i łatwy do zniszczenia materiał badali, możliwość zobaczenia manuskryptów na własne oczy, miała garstka wybranych.
Od 2012 roku dzięki internetowi, fotografii oraz Israel Antiquities Authority i Leon Levy Dead Sea Scrolls Digital Library sa one dostępne dla każdego. Dzisiaj rusza nowa wersja biblioteki.
Strona biblioteki jest dostępna w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim, hebrajskim i arabskim.
Skany zwojów znajdziecie również na The Digital Dead Sea Scrolls,
Informacja o zmianach w bibliotece ze strony IAA
The Leon Levy Dead Sea Scrolls Digital Library