Zwoje znad Morza Martwego dostępne online

O Qumran i starożytnych zwojach znalezionych nad Morzem Martwym, słyszał prawie każdy. W okresie między rokiem 1947 a 56, w 11 jaskiniach, odnaleziono kilkanaście tysięcy fragmentów bardzo starych manuskryptów, zapisanych w językach hebrajskim, greckim, aramejskim. Były to teksty należące do Tanach ( w skrócie można powiedzieć, że to  ta część Biblii, którą chrześcijanie nazywają Starym Testamentem), czy księgi Henocha. Odnaleziono spore zwoje ale i drobne fragmenty papirusu lub pergaminu. Trafił się też niezwykły miedziany zwój. Ich powstanie wydatowano na okres od III w p.n.e. do połowy I w n.e. Znalezisko poruszyło historyków, lingwistów, biblistów. Można było wreszcie przekonać się, bardzo namacalnie, jakie zmiany zaszły w tekście ksiąg Tanach z biegiem czasu.

Badacze zabrali się do pracy. Jednak, ze względu na to, jak kruchy i łatwy do zniszczenia materiał badali, możliwość zobaczenia manuskryptów na własne oczy, miała garstka wybranych.

Od 2012 roku dzięki internetowi, fotografii oraz Israel Antiquities Authority i Leon Levy Dead Sea Scrolls Digital Library sa one dostępne dla każdego. Dzisiaj rusza nowa wersja biblioteki.

Strona biblioteki jest dostępna w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim, hebrajskim i arabskim.

 

Zrzut ekranu (65)Zrzut ekranu (67)

 

Skany zwojów znajdziecie również na The Digital Dead Sea Scrolls,

 

Informacja o zmianach w bibliotece ze strony IAA

The Leon Levy Dead Sea Scrolls Digital Library

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »