Petroglify, geoglify i hieroglify – słownik archeologiczny

Petroglify, geoglify i hieroglify to trzy rodzaje rytych obrazów. Powstawały od czasów …no i tu w przypadku dwóch pierwszych czasem bywa problem z datowaniem.

 

Petroglify

 

Petroglif to obraz wyryty w skale.
Ryt może być głęboki i nadawać obrazowi głębi, ale może być też ledwie muśnięciem skały, zadrapaniem jej górnej warstwy.
Powstawały tego typu obrazy od tysiącleci, bywają ryte po dzisiaj dzień. Jeżeli na kamieniu wyryjecie serce, będzie to współczesny petroglif.
O problemach z datowaniem sztuki naskalnej znajdziecie bardzo dobry artykuł na Archeopasji

Petroglify, czyli ryty naskalne znajdziecie na całym świecie. Zostawiały je po sobie lidzie w każdym zakątku. Te z filmu pochodzą z Hawajów. Wyryto je nie wcześniej niż w czasach, gdy w Europie średniowiecze zmierzało do swojego schyłku.

 

 

 

 

Geoglify

 

Geoglif to rysunek powstały przez wykopanie rowków w podłożu, ułożenie kamieni, zdrapanie górnej warstwy ziemi i odkrycie skalnego podłoża, usypanie kształtu np. piaskiem. Jego cecha charakterystyczna jest rozmach i liczy sobie co najmniej kilka metrów wielkości.
Taki rozmach był wskazany, by osiągnąć cel – obraz miał być widoczny z daleka.
W Europie mamy więc ogromnego Białego Konia z Uffington, który pomoże liczyć i 3500 lat a mierzy ponad 110 metrów długości.

 

 

W Ameryce Południowej płaskowyż Nasca ozdobiono ogromną ilością geoglifów, które budzą emocje wśród badaczy alternatywnej i oficjalnej wersji historii.

 

 

Hieroglify

 

 

Hieroglify związane są ze starożytnym Egiptem pismo. Nie niekoniecznie ryte w skale, ale tak zaczynało, a i w tej wersji jego przekaz jest najbardziej spektakularny. Początki tego pisma sięgają IV tysiąclecia przed naszą erą. Najstarsze znane hieroglify egipskie są datowane na około 3200 p.n.e. zaś najmłodsze na 394 rok, ale już naszej ery.
Poza klinami mezopotamskimi hieroglify egipskie są tym rodzajem pisma, które fascynuje ludzi najbardziej.

 

Beata

 

1 komentarz

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »