Warzyli piwo Egipcjanie, warzyli w Sumerze

Nie samym chlebem żyli starożytni, ale i piwem. Zboże przerabiano na kaszę, mąkę, dodawano drożdży, wypiekano różne fikuśne chlebki już od co najmniej 8000 lat.
Pszenica była przeznaczana głównie na kaszę i mąkę. Jęczmień w swojej sporej części na piwo.

 

Kiedy i gdzie wypito pierwszy kufel piwa?

 

Oj, jak ja nie lubię tej odpowiedzi, ale muszę ją podać – nie wiadomo.
Są tacy, którzy dopatrzyli się śladów czy też możliwości warzenia piwa przez mieszkańców Göbekli Tepe . To jedno z najstarszych świątyń/obserwatoriów jakie znamy. Początki piwowarstwa miałyby mieć więc miejsce około 10 000 lat temu.
Może tak, a może nie.
Niżej dam link do artykułu o tym odkryciu/teorii piwnej.

 

Na pewno warzono piwo 6000 lat temu.  Najstarszy odkryty browar egipski pochodzi z Hierakonpolis, a produkował złoty trunek prawie 6000 lat temu.
Równie stary, jest browar odkryty przez polską misję badawczą z UJ, w Tell el-Farcha. Był czynny przez tysiąclecie, od 3700 do 2700 p.n.e.
Musieli warzyć niezłe piwo, skoro przetrwali tak długo!

 

Egipskie piwo było stosunkowo słabe. Miało 3-5% alkoholu, choć znali mocne jego odmiany. Słyszałeś takie powiedzenie o piwie, że to „płynny chleb”?

Piwo niepasteryzowane, warzone tak, jak robiono to jeszcze do niedawna, to nie tylko napitek, ale i źródło cukru, mikroelementów, a dla starożytnych Egipcjan także lek.
Piwo produkowane w Nubii zawierało tetracyklinę. Jej ślady odnaleziono w kościach starożytnych Nubijczyków.
Takie lecznicze piwko powstawało między 350 a 550 r n.e. Ciekawe, czy tak im wyszło tylko przez przypadek, czy inne piwa również zawierały antybiotyki. Odkrycia starożytnej tetracykliny, dokonał w 1980 roku, George Armelagos. Oficjalnie znamy i stosujemy antybiotyki od lat 30 ubiegłego wieku.
Nieoficjalnie od tysiącleci.

 

W Egipcie piwem płacono za pracę. Dobrze płacono. Ciekawa jestem jakim cudem oni pijąc takie ilości piwa, potrafili stawiać proste ściany. Wyobraź sobie, że wielkie budowle egipskie zostały wzniesione rękami robotników ostro piwkujących.
Tam nawet mali chłopcy dostawali swoją porcję piwa. Miało dać im siłę i zdrowie.
Patrząc na to co po nich zostało to, no cóż, piwo im wyszło na dobre. Były browary, nazwę je faraońskie i przyświątynne, ale piwo warzono i w domach.
Starożytny Egipcjanin nie wyobrażał sobie życia bez piwa.

 

Piwo składano do grobowców, by zmarły miał co pić na tamtym świecie, o piwie pisali na ścianach wielkich budowli, pili je podczas świąt. Było wszechobecne.

 

Teraz mała spekulacja z archeologii biblijnej.

W Biblii nie ma wzmianki o piwie. Są wina, mocne trunki, ale piwa brak.
Czy starożytni Hebrajczycy nie znali piwa?
Wątpię. Będąc w Egipcie musieli je pić. Nie dało się nie pić piwa, tak jak nie dało się nie jeść chleba. To była podstawa wyżywienia, zwłaszcza robotnika.
Będąc pod butem Babilonu zresztą też musieli mieć z nim bliskie relacje.

 

Mezopotamia szczyci się równie starymi jak Egipt śladami browarnictwa.

O piwie przeczytasz nawet w Kodeksie Hammurabiego sprzed 3800 lat.

 

§ 108. Jeśli oberżystka jako zapłatę za piwo zboża nie  przyjęła, (lecz) według odważnika (zbyt) dużego srebro  przyjęła, bądź równowartość piwa względem wartości zboża  obniżyła (i) oberżystce tej udowodni się to, do wody wrzuci  się ją.

§ 109. Jeśli oberżystka, w domu której przestępcy zebrali się, przestępców tych nie pojmała oraz do pałacu nie  doprowadziła, oberżystka ta zostanie zabita.

§ 110. Jeśli (kapłanka) naditum (lub) (arcykapłanka) entum, która w klasztorze nie mieszka, oberżę  otworzyła, bądź po piwo do oberży weszła, obywatelka ta  zostanie spalona.

§ 111. Jeśli oberżystka 1 (60-litrowy) antałek piwa na kredyt dała, w czasie żniw 50 sila zboża odbierze (sobie).

 

Tyle Hammurabi.
To gdzieś w okolicach Babilonu po raz pierwszy zaczęto konserwować piwo dodając chmiel. To tam przed tysiącami lat powstało klasyczne piwo, z tą charakterystyczną, gorzką, chmielową nutką.

 

Piwo to jęczmień i chmiel – ktoś powie, a te jabłkowe, imbirowe i inne wynalazki to nie piwo.

Starożytni także znali takie piwne wynalazki jak piwa smakowe. Warzyli je na Cyprze w miejscowości Kissonerga-Skalia koło Pafos około 3500 lat temu. Dodawali miodu, ziół, soki by dosmaczyć lokalnego browarka.

 

Więcej info w artykułach:

Piwo z Göbekli Tepe

Browar z Tell el-Farach

O starożytnej tetracyklinie

 

Zastanawiam się czy starożytni mieli swój tajny sposób na schłodzenie piwa?

 

Beata

 

Zdjęcie na górze to egipski model piekarni i browaru z XX wieku p.n.e. Jest w zbiorach The Metropolitan Museum of Art.  Więcej zdjęć modelu na stronie Metropolitan Museum

 


Uważasz, że artykuł może się komuś przydać – prześlij go dalej.
Chcesz być informowany o nowych wpisach na Podkopie subskrybuj go na maila (w bocznej kolumnie strony).

Pomożesz mi w utrzymaniu i rozwoju Podkopu stawiając mi „kawę”.


 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »