Ach te kobiety – Dama z Elche

Dzisiaj 8 marca, mamy więc Dzień Kobiet.
Jedni obchodzą, bo zawsze miło coś świętować, inni bojkotują, bo nie takie korzonki święta, bo seksistowskie itp. Mnie dylemat świętować czy nie świętować omija – mam dzisiaj imieniny.
Na swój podkopowy sposób jednak dam prezent świętującym tego dnia – powód świętowania nie istotny.

 

Kobieta bardziej tajemnicza niż Mona Lisa

 

Przedstawię wam dzisiaj mój numer jeden wśród dziwnych babskich artefaktów – to kobieta, która wryła mi się w umysł od pierwszej chwili gdy ją zobaczyłam.
Przedstawiam wam Damę z Elche.

 

 

Popiersie ma nieco ponad 50 cm wysokości, każdy detal jest na nim oddany niezwykle precyzyjnie. Dzisiaj podziwiamy piękno ukryte w kamieniu ale ślady farby nieco burzą ten piękny obraz. Rzeźba była dość jaskrawo pomalowana na niebiesko, żółto i czerwono. Nie ona jedna – chce się powiedzieć. Zachwycające marmurowe pomniki starożytności, cudne, delikatne, oddane z precyzją w każdym detalu rzeźby greckie były pierwotnie nagminnie pstrokato pomalowane.

W przypadku Damy wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z portretem. Kim jest kobieta obwieszona dość dziwaczną i ogromną biżuterią nie mamy pojęcia. Wiemy tylko, że została odnaleziona 120 lat temu. Zabezpieczenie rzeźby pozwala z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że ukryto ją celowo.
Dlaczego?
Znowu nie wiemy.
Jest datowana na V-IV w p.n.e. To ciekawy okres na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza jego południu a to tam, w pobliżu Alicante odkryto rzeźbę.
Był to kocioł, w którym mieszały się rodzime iberyjskie kultury, fenickie z naciskiem na Kartaginę a do tego doszli jeszcze Celtowie i dodali swoje trzy grosze.

 

Skrytka

 

Z ciekawostek warto o tej pani wiedzieć, że mogła być schowkiem – z tyłu ma otwór. Możliwe, że była schowkiem na prochy czyli po prostu urną.
Mnie najbardziej fascynują te ogromne koła przyczepione z boku głowy.

 

 

Kolczyki to to nie są bo urwałyby jej uszy. Nie ona jedna w tym okresie na Półwyspie Iberyjskim nosiła takie dziwaczne ozdoby. Odnaleziono inne kobiece popiersia ozdobione ogromną biżuterią.

Ciekawe czy fryzura księżniczki Lei była inspirowana ozdobami damy z Elche?

Wiele informacji i masę rysunków, fot tej tajemniczej rzeźby znajdziecie na blogu La Dama de Elche (hiszp. ale od czego tłumacz google 😉 ) a oryginał zobaczycie w Narodowym Muzeum Archeologicznym  w Madrycie

Beata

 
 


Podobał Ci się artykuł?
Zostaw komentarz, polub go na Facebooku.
Uważasz, że może się komuś przydać prześlij go dalej.
Chcesz być informowany o nowych wpisach na Podkopie subskrybuj go na maila (w bocznej kolumnie strony).


 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »