Weekendowy zabytek – harfista z Cyklad

Przez długi czas na fanpage Podkopu wstawiałam co weekend zabytek z czasów starożytnych. Postanowiłam wrócić do tego zwyczaju tu i co jakiś czas, w soboty, będzie się pojawiać coś co ma wam przybliżyć ludzi żyjących setki i tysiące lat temu. Byli tacy jak my a życie jakie prowadzili, przedmioty, którymi się otaczali mogą zaskoczyć. To, że coś jest mocno wiekowe nie znaczy, że proste, by nie powiedzieć prymitywne, nie pasujące do naszego gustu, mocno odbiegające od estetyki jaką lubimy.

Dzisiaj wybrałam coś z kolekcji The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Oto harfista z Cyklad.
Kilka słów o nim samym na początek.
Zostało założone w 1870 roku a dekadę później zostało przeniesione do ogromnego gmachu przy Central Parku. Jest jednym z największych muzeów a kolekcje starożytności jakie są tam zgromadzone budzą zachwyt i potrafią wywołać efekt „Wow!”
Muzeum sporą cześć kolekcji udostępnia online, warto tam zaglądnąć. Link do niego i innych muzealnych kolekcji znajdziecie TU

Wśród licznych figur znajduję się tam pewien harfista rodem z Cyklad.

 

Źródło The Met

Źródło The Met

 

Cyklady to wyspy leżące między Grecją a Turcją.
Ludzie mieszkają tam od bardzo dawna. III i II tys p.n.e. to czas rozkwitu na nich kultury nazywanej cykladzką.
Zabytkami bardzo charakterystycznymi dla niej są idole – postacie ludzi przedstawione dość schematycznie. Pomimo uproszczenia linie są miękkie a całość przyjemna dla oka i budzi skojarzenie raczej ze sztuką współczesną nie czymś co ma prawie 5000 lat.
Do najcenniejszych i rzadkich figurek zalicza się rzeźby przedstawiające muzyków jak fleciści czy harfiści.
Cykladzkie idole zwykle są małe – 20-50 cm ale bywają też drobiazgiem 5 centymetrowym. Trafiła się jednak i prawie 150 centymetrowa figura a niektóre zachowane głowy pozwalają przypuszczać, że bywały i większe.

Cechą charakterystyczna tych figur jest bardzo schematyczne potraktowanie twarzy.
Bywa, że wystaje z niej tylko prosty nos. Dzisiaj wydają się pięknie eksponować materiał z którego je wykonano – w przypadku tego muzyka jest to marmur.
Niektóre noszą jednak ślady barwników zwłaszcza na twarzy co wskazuje, że chociaż niektóre jej elementy nie są wyeksponowane rzeźbiarsko pewnie były domalowane.
Marmurowa figurka ze zbiorów muzeum jest datowana na 2800-2700 p.n.e.

 

Co działa się poza Cykladami w tym czasie?

 

Indie-Pakistan: cywilizacja doliny Indusu wchodzi w swój najlepszy okres. To z nią są związane takie miasta jak  Mohebdżo-daro, Harappa.
Egipt: panuje tam III dynastia, faraon Dżoser buduje swoją piramidę.
Sumer: Uruk kwitnie, pismo.
Peru: w Caral kwitnie wielkie miasto, powstają piramidy

 

Beata

 
 


Podobał Ci się artykuł?
Zostaw komentarz, polub go na Facebooku.
Uważasz, że może się komuś przydać prześlij go dalej.
Chcesz być informowany o nowych wpisach na Podkopie subskrybuj go na maila (w bocznej kolumnie strony).


 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »