Ach te kobiety – Dama z Elche

Dama z Elche — kobieta bardziej tajemnicza niż Mona Lisa.

Przedstawię dzisiaj mój numer jeden wśród dziwnych babskich artefaktów — to kobieta, która wryła mi się w umysł od pierwszej chwili, gdy ją zobaczyłam.

 

Kamienne popiersie ma nieco ponad 50 cm wysokości, każdy detal jest na nim oddany niezwykle precyzyjnie. Dzisiaj podziwiamy piękno ukryte w kamieniu, ale ślady farby nieco burzą ten piękny obraz. Rzeźba była dość jaskrawo pomalowana na niebiesko, żółto i czerwono. Nie ona jedna – chce się powiedzieć. Zachwycające marmurowe pomniki starożytności, cudne, delikatne, oddane z precyzją w każdym detalu rzeźby greckie były także pierwotnie pstrokato pomalowane.

 

 

Autor Carole Raddato Na licencji CC BY-SA 2.0

 

 

W przypadku Damy wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z portretem. Kim jest kobieta obwieszona dość dziwaczną i ogromną biżuterią, nie mamy jednak pojęcia. Wiemy tylko, że została odnaleziona 120 lat temu. Zabezpieczenie rzeźby pozwala z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że ukryto ją celowo.
Dlaczego?
Znowu nie wiemy.
Jest datowana na V-IV wiek p.n.e. To ciekawy okres na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza jego południu, a to tam, w pobliżu Alicante odkryto rzeźbę.
Był to kocioł, w którym mieszały się rodzime iberyjskie kultury, fenickie z naciskiem na Kartaginę a do tego doszli jeszcze Celtowie i dodali swoje trzy grosze.

 

Skrytka

 

Z ciekawostek warto o tej rzeźbie wiedzieć, że mogła być schowkiem, na co może wskazywać otwór z tyłu popiersia. Możliwe, że była schowkiem na prochy, czyli po prostu urną.
Mnie najbardziej fascynują te ogromne koła przyczepione z boku głowy.

 

 

 

 

Kolczyki to to nie są bo urwałyby jej uszy. Nie ona jedna w tym okresie na Półwyspie Iberyjskim nosiła takie dziwaczne ozdoby. Odnaleziono inne kobiece popiersia ozdobione ogromną biżuterią.

Ciekawe czy fryzura księżniczki Lei była inspirowana ozdobami damy z Elche?

Wiele informacji, masę rysunków oraz fot tej tajemniczej rzeźby znajdziecie na blogu La Dama de Elche  – język hiszpański, ale od czego tłumacz google 😉 Oryginał zobaczycie w Narodowym Muzeum Archeologicznym  w Madrycie a w tym linku już teraz i to w D3 🙂

 

Beata

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »