Miasta Apokalipsy -Smyrna wykopaliska

Pisząc o wykopaliskach w Smyrnie wypada zacząć od tych najstarszych śladów ludzkiej bytności, nie tylko w okolicy, ale i najstarszym znanym do tej pory miejscu u wybrzeży Anatolii gdzie mieszkali ludzie. To stanowisko Yeşilova Höyük, a te znajdziecie w części miasta zwanej Bornova.

To ta część przedmieść, którą zamieszkiwali Brytyjczycy.

Poza wykopaliskami warto zobaczyć pałacyki pochodzące z XIX wieku, kościoły jak anglikański św. Jana. Parafia anglikańska istniała tam od pierwszej połowy XVII wieku. Jest tam także śliczny anglikański kościółek Marii Magdaleny no i cmentarz. Warto przespacerować się po tej dzielnicy i koniecznie zwiedzić wykopaliska.

Dokopano się trzech głównych warstw z których najstarsza jest datowana na 6500 – 6000 p.n.e. Pisałam o tym krótko tu.

Na stanowisku zorganizowano możliwość zwiedzania i zapoznania się bardziej namacalnie z życiem ludzi w tym miejscu. Taki mini festyn archeologiczny.

Zabytki z centrum Smyrny były badane podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 1948-51 przez British School w Ankarze i Ankara University przez profesorów Johna Manuela Cooka i Ekrema Akurgala. Obydwaj byli osobowościami jakich mało. Ekrem Akurgal, to jeden z najwybitniejszych archeologów badających Anatolię i numer jeden  wśród archeologów tureckich.. Zdecydowanie najbardziej był związany z pracami prowadzonymi w Smyrnie, które wznowił  w 1966 r. i prowadził przez następne trzy dekady. Z miastem związał się tak bardzo, że nawet przeprowadził się do niego by być bliżej wykopalisk.

Co odkopano?

Agorę, która choć w ruinie jednak przetrwała dość dobrze, biorąc pod uwagę fakt, że znajdowała się w centrum żywego i rozwijającego się nieprzerwanie miasta.

Takie miejsca mają to do siebie, że co jakiś czas stare się przebudowuje, dobudowuje i w końcu burzy by powstało coś nowego. Smyrneńską agorę uratowało to, że w czasie Osmanów pokrył ją cmentarz. Jest ona największą z zachowanych jońskich agor. To plac o wymiarach 200 m na 165 m który spełniał swoją funkcje od okresu hellenistycznego do późnego bizantyjskiego. 

Po trzęsieniu ziemi w 178 r została odbudowana z ruiny przez Marka Aureliusza. Popiersie jego żony znajduje się na jednej z bram.

 

Na środku łuku widać twarz Faustyny, żony Marka Aureliusza

 

Na tej monecie niżej, jej twarz jest lepiej widoczna. Pisząc, czytając o ludziach lubię im „spojrzeć w oczy”. To co pisali, mówili, czy budowali staje się wtedy bardziej prawdziwe, ma ludzką twarz, nie jest już tylko faktem, cytatem, czy kamienie.

 

Faustyna Młodsza
na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic
Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

 

Wśród ruin znajdziecie stojące kolumny, pozostałość po budynku nazywanym stoas. Była to hala z rzędami kolumn między którymi rozkładano stargany. Tu takich hal znaleziono kilka.

 

 

Zachodnia część północnej kolumnady jest identyfikowana jako miejsce gdzie odbywały się sądy. Miasto nadal czciło Nemezis, o czym świadczy inskrypcja odnaleziona na architrawie ( belka położona bezpośrednio na szczycie kolumn podtrzymująca konstrukcję stropu).

Zachowały się łuki oraz krzyżowe sklepienie w piwnicach bazyliki.

 

Odkopano także częściowo główną ulicę starożytnej Smyrny, zarys dawnych murów miejskich, bramę i drogę prowadzącą do Efezu, zarys stadionu i ogromny teatr o średnicy 152 m. Najstarszy dom jaki do tej pory wykopano pochodzi z IX wieku, więc prawie z czasów Homera. Z drobniejszych rzeczy wykopano sporo ceramiki, monet. To Smyrna zaczęła bić pierwsze srebrne monety. Odnaleziono ruiny świątyni Ateny z VII w. p.n.e.

Jeżeli chcecie zobaczyć co odnaleziono poza kolumnami i bądź co bądź, kupą gruzu na agorze, musicie odwiedzić Muzeum Archeologiczne. To tam przeniesiono rzeźby z agory, ceramikę oraz monety i złotą biżuterię

W kolejnym artykule zapraszam was do Pergamonu na poszukiwanie tronu szatana i nie tylko jego.

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »