Cylinder Cyrusa – archeologiczna perełka.

Cylinder Cyrusa to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych i cenny dokument dla archeologii biblijnej, będący pośrednim dowodem potwierdzającym biblijny tekst.  Ten kawałek gliny to perełka wśród tego co ocalało po starożytnych na Bliskim Wschodzie.

 

Bezcenny kawałek gliny.

 

 

Cylinder Cyrusa to nieduży gliniany walec. Ma niecałe 22 cm długości a w najszerszym miejscu 10 cm szerokości. Jest pokryty akadyjskim pismem klinowym. Odnaleziono go podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w ruinach Babilonu przez Brytyjczyków w roku 1879. Jak to mieli w zwyczaju poddani królowej Wiktorii pojechał on do Londynu i zdobi do dzisiaj jedną z gablot British Museum.  Cylinder powstał, by upamiętnić zdobycie Babilonu przez Cyrusa Wielkiego w 539 roku p.n.e.

 

 

Cyrus – pogromca Babilonu.

 

 

Cyrus jest przedstawiony w tekście umieszczonym na tym glinianym walcu jako wielki i bogobojny władca, wybraniec boga Marduka, który wspierał go w pokonaniu Babilonu (nie tylko miasta, ale całego królestwa z Sumerem i Akadem) oraz pokonaniu jego ostatniego króla Nabonida. Ten ostatni jest oczywiście przedstawiony jako bezbożnik, który usunął kult innych bogów a promował swojego księżycowego boga Sina z Harranu. Faktycznie był wielkim czcicielem Sina, posunął się nawet do  odsunięcia głównego boga Babilonu Marduka, czy jednak był złym władcą tego na pewno nie wiemy. Historię piszą zwycięscy wiec w tym wypadku Cyrus.

Ten ostatni ogłosił siebie królem całej ziemi, Sumeru, Akadu, Babilonu. Jak utrwalił na cylindrze przywrócił stary porządek i pozwolił babilońskim bogom wrócić do swoich świątyń a ludziom do domów.

 

 

Znaczenie Cylindra Cyrusa

 

 

Cylinder wymienia z imienia władcę, którego odnajdziecie na kartach Biblii w księgach Kronik, Ezdrasza, Daniela, Izajasza. Tekst cylindra wspominający o uwolnieniu bogów, ich kultu i ludzi  jest czasem traktowany jako bezpośredni dowód na potwierdzenie tekstu z Ezdrasza mówiącego o uwolnieniu Żydów przez tego władcę i jego zgodzie na odbudowanie świątyni.

 

 

„Lecz w pierwszym roku panowania Cyrusa, króla babilońskiego, król Cyrus wydał rozkaz, aby odbudowano ten dom Boży. (14) Także złote i srebrne naczynia domu Bożego, które Nebukadnesar zabrał ze świątyni w Jeruzalemie i sprowadził do świątyni babilońskiej, kazał król Cyrus wynieść ze świątyni babilońskiej i przekazał je niejakiemu Szeszbassarowi, którego mianował namiestnikiem, (15) i rzekł do niego: Weź te naczynia, idź i złóż je w świątyni jeruzalemskiej, a niech dom Boży zostanie odbudowany na dawnym swym miejscu. (16) Wtedy ów Szeszbassar przybył, położył fundamenty pod dom Boży w Jeruzalemie i od tego czasu aż dotąd buduje się go i jeszcze nie jest ukończony. (17) Jeżeli więc król uzna to za stosowne, niech zbadają w skarbcach królewskich tam w Babilonie, czy tak jest naprawdę, że król Cyrus wydał rozkaz, aby ten dom Boży w Jeruzalemie odbudowano, a decyzja królewska w tej sprawie niech nam zostanie przysłana.”  Ezdrasza 5,13-17

 

 

 

Cylinder jednak nie wymienia Żydów i nie wspomina Jerozolimy. Wskazuje za to  na model rządów  w wielonarodowym imperium jaki przyjął Cyrus. Możemy założyć, że zastosował go nie tylko w Babilonii, ale i na reszcie podbitych ziem.

Trzeba jednak pamiętać, że to założenie a nie bezpośredni dowód. Podchodząc do jakiegokolwiek dokumentu, jako źródła informacji dobrze poszukać innego potwierdzającego go.

Chcę aby to było jasne: Biblię traktuję jako wiarygodne źródło. Jest to moje przekonanie, opiera się także na potwierdzonych już w badaniach archeologicznych i historycznych informacjach w niej zawartych. Nie każdy musi jednak mieć do niej takie podejście, tak jak nie każdy traktuje poważnie inne źródła historyczne, kroniki itp. To co jest napisane w tej księdze nie dla każdego jest dowodem na to, że informacja jest prawdziwa. Potwierdzenie w źródle uznawanym za wiarygodne przez drugą stronę zwykle kończy dyskusje.

 


Mówiąc o cylindrze trzeba pamiętać, że  pośrednio wskazuje on na poparcie tekstu z Ezdrasza – polityka Cyrusa wobec Babilonu wskazuje na to. Nie jest jednak dowodem bezpośrednim. Dla wielu nie kończy więc dyskusji i nie potwierdza tekstu z Pisma.


 

 

Cylinder zakopano w mieście w świątyni Marduka. Tego typu pamiątki były znane od wieków i stanowiły odpowiedniki naszych „kapsuł czasu”, gdy zamurowujemy w ścianie, budynku pojemnik z dokumentami, zdjęciami filmami mający upamiętnić nasze czasy, ważne wydarzenie i przekazać o nich wieść następnym pokoleniom.

Przetrwał a my wiemy, że Cyrus, król świata – jak siebie nazywał uwolnił babilońskich bogów i ludzi, pozwolił im wrócić do domów i świątyń.

Jego potomkowie władali tym kawałkiem świata 200 lat a byli to niezwykli władcy, których znacie z historii jak  ci o imionach Dariusz czy Artakserkses.

 

Beata

 

Tekst z cylindra (ang) znajdziecie na TEJ stronie

Zdjęcie Cylindra ze zbiorów  The British Museum na licencji CC BY-NC-SA 4.0

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »