Zrozumieć starożytny Egipt – 2 książki bazowe

Zrozumieć starożytny Egipt to jest spore wyzwanie. 3000 lat historii kraju nad Nilem to przeplatające się z sobą czasy rozkwitu, upadku, rozbić i jednoczeń, podbojów i utraty pozycji.
Nie działo się to samo z siebie, reżyserem i aktorem był Nil i ludy zamieszkujące te ziemie.

 

Zastanawiałam się, jaka książkę będzie równie ciekawa dla kogoś dopiero poznającego starożytny Egipt jak i kogoś, kto ma już opanowane podstawy. Chodzi o kogoś, komu nie mylą się już okresy, na jakie jest podzielona historia kraju, ma zarys ilości dynastii, jakie rządziły krajem, skąd pochodziły i czym się wyróżniły.
Napisana musi być, tak by nie zanudzać datami a zaciekawić wydarzeniami i przedstawianymi ludźmi.

 

„Powstanie i upadek starożytnego Egiptu” Toby Wilkinsona spełnia z nawiązką te oczekiwania.
Autor jest egiptologiem, widać, że lubi to co robi, a to nie jest oczywiste. Potrafi też przekazać swoją wiedzę w sposób ciekawy.
Chociaż podtytuł książki to „Dzieje cywilizacji od 3000 p.n.e. do czasów Kleopatry” autor zaczyna naprawdę od początku, cofając się do 5000 lat p.n.e.

 

Na 622 stronach udało się Wilkinsonowi przedstawić dzieje Egiptu w pigułce – bo nie oszukujmy się, ale nie da się przedstawić szczegółowej historii kraju, która trwa 3000 lat nawet na 3000 stron.
„Powstanie i upadek starożytnego Egiptu” pokaże ci wszystko, co musisz wiedzieć, by zacząć starożytny Egipt poznawać. Daty, miejsca, ludzie, polityka, życie codzienne i relacje między władcami a poddanymi, religia będąca częścią życia Egipcjan, bo ich bogowie żyli wśród nich.
Jest sporo ilustracji i naprawdę solidna bibliografia ułatwiająca poszerzenie wiedzy.
To dobra lektura dla każdego, kto interesuje się Egiptem.

 

Poznasz historie kraju, ale by zrozumieć starożytny Egipt, trzeba poznać Maat.
To ona kierowała życiem ludzi nad Nilem, była zasadą i tworzyła prawo. Maat to porządek, ona decydowała o tym co się stanie z człowiekiem po śmierci. Maat kształtowała Egipt. Bez niej nie byłby tym, czym się stał.
Maat może się okazać zadziwiająco bliska współczesnemu rozumieniu prawd, praw, zasad.
Lektura „Maat. Sprawiedliwość i nieśmiertelność w starożytnym Egipcie” Jana Assmanna na 337 stronach pomoże zrozumieć starożytnych Egipcjan a być może i nasze czasy, które nie mają już takiego szkieletu zasad, praw i norm.

 

To moje książkowe propozycje na lato 🙂

 

Beata

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »