Grzechotka dla bobasa sprzed 2400 lat

Dzisiaj chcę Wam pokazać jak wyglądały grzechotki bobasów ze starożytnej Grecji. Były zwykle wykonane z gliny, jak ta ze zdjęcia i miały drewnianą rączkę, umieszczoną w tym otworku, który widać na zdjęciu. Zabawka była pomalowana, czego śladem są resztki białej farby na powierzchni kuli.

 

Zrzut ekranu (44)

Archaeological Museum of Arta. (photo credit: 33rd EPCA)

 

Mechanizm działania starożytnych grzechotek był taki sam, jak ich dzisiejszych odpowiedników. W środku znajdowała się mała kulka. Potrząsanie grzechotką powodowało hałas, no może nie od razu hałas, ale przerywało ciszę. Ciekawe, że maluchy lubią wszelkie trzaski i stukoty, które same wywołują. Najmniejszy szmer  nie będący ich autorstwa potrafi zamienić takiego uroczego niemowlaka w źródło dźwięku głośniejsze niż syrenę przeciwpożarową. Zastanawiam się skąd malutkie ptaszki i niemowlaki mają tyle pary w płucach?

 

 

Zrzut ekranu (45)

Archaeological Museum of Arta. (photo credit: 33rd EPCA)

 

Grzechotkę odnaleziono w 1999 roku, podczas prac wykopaliskowych na cmentarzu w starożytnym mieście Ambracia, które dzisiaj nosi nazwę Arta i leży w południowo-zachodniej Grecji.

 

Starożytną zabawkę zaprezentował The 33rd Ephorate of Prehistoric and Classical Antiquities of Preveza and Arta.

 

Beata

 

Źródło zdjęć i info archaeology&art

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »