Nieznany faraon i dwa groby królewskie odkryto w Egipcie.

W ostatnich dniach mamy wysyp ciekawych odkryć w Egipcie. O grobie piwowara, odkrytym przez archeologów japońskich pisałam tu kilka dni temu. Mamy jednak i ciekawe odkrycia królewskich grobów.

Najpierw news, który zaskoczył interesujących się starożytnym Egiptem.To news „dwa w jednym” bo jedno odkrycie daje dwa newsy:

Jak doniosła wczoraj prasa, w Abydos archeolodzy z University of Pennsylvania odkopali grób faraona o istnieniu którego wcześniej nikt nie miał pojęcia. Miał na imię Senebkay, o czym informuje nas kartusz.

 

Imię faraona zapisane hieroglifami Egyptian Ministry of Antiquities

Imię faraona zapisane hieroglifami
Egyptian Ministry of Antiquities

Grobowiec jest mały i był niestety splądrowany przez rabusiów. Zachowały się malowidła na ścianach niewielkiego grobowca, sarkofag i szkielet faraona. Gdy zmarł miał koło 40 lat i wzrost  ( nie wiem dlaczego ale podają raz 177cm, a raz 185 cm). Do niskich w każdym razie nie należał.

Skromny grobowiec nowo odkrytego faraona Egyptian Ministry of Antiquities

Skromny grobowiec nowo odkrytego faraona 
Egyptian Ministry of Antiquities

Żył w Drugim Okresie Przejściowym trwającym mniej więcej od 1780 r p.n.e. do 1550 r p.n.e. Był to czas zawieruchy w Egipcie, rozdrobnienia na mniejsze królestwa. Rządy nad Egiptem, który popadał w coraz większe kłopoty gospodarcze, polityczne i tracił tak wpływy na zewnątrz jak i ziemie, sprawowały dynastie z numerkami od XIII do XVII.

Początkowa dynastia, czyli XIII, prawdopodobnie jest powiązana z wcześniejszymi władcami kraju, ale kolejne to już misz masz. W połowie Drugiego Okresu Przejściowego Egiptem rządzili Hyksosi. To najeźdźcy z terenów Syrii, może byli semitami. Wiele za tym przemawia.

Do której dynastii należał nowy faraon Senebkay?

Nie wiadomo. Ja stawiam na XIII. Na razie jednak wiadomo jedynie, że musiał żyć przed rokiem 1650, przed czasem Hyksosów.

Dlaczego na te dynastię?

Bo ekipa archeologów z University of Pennsylvania ma w tym miesiącu dobra passę grobów jej władców. Niedaleko grobu Senebkaya na początku stycznia odkopali grobowiec innego faraona.

Nie do końca odkryli go  kilka dni temu. Zrobili to właściwie  rok temu. Dokopali się do ogromnego kamiennego sarkofagu i prace przerwano. Kontynuowano je w tym sezonie. Odkopano z piasku cały sarkofag i oczom archeologów ukazało się imię władcy, który miał w nim leżeć. Był to Sobekhotep I faraona XIII dynastii.

Sarkofag faraona Sobekhotepa I

Sarkofag faraona Sobekhotepa I

Którym z kolei władca tej dynastii był?

Znowu muszę napisać – nie wiadomo. Uczeni spierają się o to, a materiału do badań jego krótkiego panowania mało.  Sobekhotep I władał swoją częścią  Egiptu ledwie 3 do 4,5 roku. To i tak rekord jak na czasy Drugiego Okresu Przejściowego. Różnica w wielkości, znaczeniu i bogactwie tych dwóch faraonów jest widoczna w samej wielkości grobowców. Sobekhotep ma porządny zbudowany z wielkich kamiennych bloków grób, które przywieziono tu z odległych kamieniołomów leżących pod Kairem.  Wielki sarkofag wykuto w różowym kwarcycie. Chociaż zarówno Senebkay jak i Sobekhotep I nie należeli do wielkich władców kraju nad Nilem, to o tym drugim przynajmniej wiedzieliśmy, że istniał.  Sobekhotep jest wymieniony między innymi na Papirusie Turyńskim, Tablicy Królewskiej w Karnaku.

Dyrektor wykopalisk Dr Josef W. Wegner ma dobrą passę i wszystko wskazuje na to, że miejsce w którym prowadzi wykopaliska może nas zaskoczyć kolejnymi grobami królów.

Więcej o nowym faronie Senebkayu i więcej zdjęć znajdziecie tu:

NBC NEWS

The Luxor Times

Zdjęcia i info z odkrycia grobu faraona Sobekhotep znajdziecie tu The Luxor Times

 

 

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »