Wykopalisko z Sardes – jajkiem w demona?

Latem ubiegłego roku, podczas prac wykopaliskowych w Sardes, mieście któremu na Podkopie poświęciłam już trochę miejsca (poczytacie o jego historii tu), pod podłogą jednego z domów odnaleziono gliniane garnki.

Archaeological Exploration of Sardis / Harvard University

Archaeological Exploration of Sardis / Harvard University

Najpierw kilka słów o samym domu.

Został uszkodzony podczas wielkiego trzęsienia ziemi jakie nawiedziło miasto w 17 r n.e. Przed tą katastrofą należał do domów z wyższej półki. Nie wiemy kiedy go odbudowano. Nim jednak przystąpiono do postawienia ścian i położenia podłogi, ktoś zakopał w tym miejscu kilka rzeczy.

Garnki jak garnki. Zwykły dzbanek jakaś pokrywka i miski. Co prawda zakopanie ich pod podłogą nie jest już tak zwyczajne. Zwykle zastawa stołowa i kuchenne gary lądują w okolicach jadalni i kuchni. Nad podłogą oczywiście, nie pod.

Jak myślicie co zakopano?  Skarby?

Tym razem były to monety. Drobne monety, nic wielkiego i wartościowego. Monety pochodziły z czasów Nerona, który rządził Imperium w latach 54-68 r n.e. Oznacza to, że dom odbudowano dopiero w czasie jego panowania lub nawet później. Poza monetami w garnkach ukryto brązowe szpile i skorupkę jajka.

Archaeological Exploration of Sardis / Harvard University

Archaeological Exploration of Sardis / Harvard University

Nie wiem po co szpilki, ale skorupki starożytni stosowali tak, jak do dzisiaj niektórzy sól rzucaną za ramie – dla ochrony i odwrócenia uroku. Rozgniecenie skorupki miało chronić przed czarami.

Może chodziło tu o czary, demony i inne ciekawe i tajemnicze działania, które tak łatwo przypisać starożytnym. Nie chcę być tu posądzona o brak wyobraźni, czy nadmiar pragmatyzmu, jednak znam takie zamurowywanie w ścianie, czy podłodze jajka z dnia dzisiejszego.

Jeżeli robicie remont domu i podpadniecie panom budowlańcom, to mogą wam taką niespodziankę zapakować w ścianę. Smród jest nie do usunięcia bo nie wiadomo skąd wyłazi.

Nawet, jeżeli miała to być jakaś magiczna akcja zakopania garnka pod podłogą, to bardzo ciekawa jestem, czy skorupka była pusta, czy było to całe jajko, będące wtedy bez wątpienia, śmierdzącą miną z opóźnionym zapłonem. O smród może posądzano i złe duchy, bo musiał być nieziemski.

Więcej zdjęć znajdziecie tu livescience a info tu

 

 

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »