10 sezon Podkopu

12 września Podkop ma urodziny. Tego dnia zaczyna się 10 rok mojego opowiadania w tym miejscu o starożytności, archeologii i historii chrześcijaństwa.
Dzisiaj na Podkopie są opublikowane 245 teksty. Było ich trochę więcej, ale niektóre padły ofiarą zmiany serwera i szablonu, kolejne mojego niezadowolenia z nich treści lub formy, w jakiej je napisałam, część się zdezaktualizowała jak na przykład te o festynach archeologicznych, ciekawych wystawach itp.

 

Najbardziej dumna jestem z cyklu „Miasta Apokalipsy” składającego się z 26 artykułów. Powstał w 2013 roku. Niedawno przeglądałam go i chociaż teksty zebrane razem dałyby pełnowymiarową książkę, to jednak czuje niedosyt. Jest tyle wątków, które ledwo zasygnalizowałam, tyle miejsc, wydarzeń związanych z tymi miastami, o których chciałabym opowiedzieć, tyle niewykorzystanych w nich materiałów, które zbierałam od dawna.
Wrócę do pisania o miastach wspomnianych w Apokalipsie Jana, to pewne!

 

Zerknęłam w statystyki, by sprawdzić, co najczęściej czytają odwiedzający Podkop i okazało się, że jest to artykuł o ubiorach w starożytnej Grecji.
Niewiele mniej osób ciekawią Starożytne miary objętości. Ile wina było na weselu w Kanie?

Prawie łeb w łeb idą Kiedy żył Mojżesz? i Podział dziejów na epoki: młodsza epoka kamienia — neolit.

Przeglądając je, odkryłam też, że o zgrozo, utknęłam na epoce kamienia!
Przecież tuż za nią jest najbliższy mojemu serduchu – brąz. Muszę wrócić do podziału epok, bo najciekawsze przed nami.

Cieszy mnie, że tuż za tymi najpopularniejszymi tekstami pojawiły się w statystykach dwa artykuły o Smyrnie, jednym z miast Apokalipsy Miasta Apokalipsy – Smyrna (Izmir) cd. i Pożar Smyrny – proroctwo się wypełnia.
13 września minie 99 lat od dnia, gdy ogień zaczął trawić Smyrnę. Był to ostatni akt dramatu, jakim była śmierć greckiej Jonii, obecnej w Anatolii od trzydziestu wieków. Ostatnie pożary dogaszano 22 września.
Znając historię tych dni, naprawdę ciężko nie zacytować słów anioła skierowanych do Smyrny w Apokalipsie Jana 2,8-10.

 

„A do anioła zboru w Smyrnie napisz: To mówi pierwszy i ostatni, który był umarły, a ożył; znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana. Nie lękaj się cierpień, które mają przyjść na cię. Oto diabeł wtrąci niektórych z was do więzienia, abyście byli poddani próbie i będziecie w udręce przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota”.

 

Co roku wracam myślami do tych wydarzeń, nie ukrywam, że są dla mnie ważne, by nie powiedzieć symboliczne.
Skoro jesteśmy już przy wydarzeniach mających symboliczne znaczenie, kolejnym jest Bitwa w Lesie Teutoburskim, która rozegrała się 2012 lat temu między 9 a 11 września.

 

Podkop narodził się z pasji, którą jest dla mnie badanie tego co było przed nami oraz potrzeba zwrócenia uwagi na fakty, odróżnienie ich od interpretacji, teorii.  To ona powoduje, że powstają kolejne artykuły. Czasem nie sposób nie podać swojej wizji, jak się sprawy miały, jednak staram się na podkopie mocno trzymać w ryzach, być obiektywna, rzetelna pisząc o miejscach, ludziach, wydarzeniach.
Trochę za namową kilku osób, a w części z chęci pokazania nieco innej możliwej wersji historii, pokusiłam się o opowiedzenie, jak się sprawy miały według mnie, w Podkopowym Porządku Świata Podkopowych historiach. By moja kariera na YouTube nie skończyła się dzień po debiucie nazwę zmieniłam na grzeczniejszą. Życie jednak zaskakuje 😉

Nadal będę trzymała się faktów, jednak interpretuję je w sposób odbiegający a czasem zupełnie inny niż ten z podręcznikowej wersji dziejów czy proponowany przez popularne, alternatywne wersje historii.
Jestem ciekawa, jak się odnajdę i sprawdzę jako opowiadacz historii w wersji audio.
Nie miałam pomysłu, gdzie umieścić podcast i czy na pewno zawsze będzie to tylko audio, czy nie wstawię czasem obrazu dla lepszego zilustrowania tego, o czym opowiadam. Poszłam więc najprostszą drogą — link zostawię na końcu.

 

10 sezon Podkopu, zapowiadam już oficjalnie, będzie klasycznie tekstowy na stronie, ale wzbogacony o nowe spojrzenie na dzieje w wersji audio.

 

 

 

Dorastałam do tego długo, ale jest, założyłam konto na Patreonie.

 

Piszę Podkop, by pokazać czytelnikom ludzi żyjących przed tysiącleciami, ich codzienne życie, a gdy to możliwe, także system wartości, priorytety jakimi się kierowali.
Staram się pokazać także miejsca znane z Biblii i historii starożytnej takie jakimi były w okresie swojej świetności, trudnych chwil przez jakie przechodziły i to co z nich pozostało do dzisiaj – ślady materialne, sztukę, wartości, czasem wierzeń, które dziedziczymy nie zdając sobie z tego sprawy.
Możesz pomóc mi robić to nadal,  pomóc w utrzymaniu Podkopu — opłaceniu domeny, hostingu, dostęp do najnowszych publikacji, by informacje, jakie tu znajdziesz, były aktualne, ułatwić mi pracę nad kolejnymi artykułami, zostając Patronem lub Patronką Podkopu.
Jeżeli nie wyrazisz sprzeciwu, umieszczę Twoje imię i nazwisko lub pseudonim (będzie tak, jak wolisz), na stronie dedykowanej patronom. Otrzymasz też artykuł z „historią do kawy”, którą przeczytają tylko Patroni.

Mam nadzieję, że powstanie z nas mała może, ale ciekawa tego co kryje przeszłość społeczność. Planuję dla niej jeszcze inne bonusy, ale o tym Patroni dowiedzą się w swoim czasie.
Nie wiem, jak ją nazwać.
Chodzi mi po głowie Bractwo Podkopowe, ale czy nie pachnie to za bardzo teoriami spiskowymi?
Kręgi Podkopowe – trochę megalitami pachnie, odrobinę stopniami wtajemniczenia. No i znowu wdepnęłam w teorie spiskowe. Ups!

Jestem otwarta na propozycje nazwy.

Do napisania!

 

Beata

Brak komentarzy

Komentarze trzymające się tematyki artykułów na Podkopie są publikowane niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Te zawierające wulgaryzmy, hejterskie, spamujące linkami niezwiązanymi z komentowaną treścią, nie są publikowane. Obrażanie innych komentujących, osoby wymienione w artykule lub mnie, autora Podkopu, zaowocuje blokadą konta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »